Aikido

Aikido’nun 70′lik delikanlısı: Kenji Kumagai

Aikimode Aiki Akademi'nin misafiri oldu

DOJOSPOR-Türkiye’de  Aikido’nun kurucusu olarak kabul edilen Kenji Kumagai Shihan (7.DAN) geçtiğimiz günlerde Türkiye’de öğrencileriyle buluştu. Aikimode Aiki Akademi’nin misafiri olarak gelen Kumagai, bilgilerini öğrencilerle paylaştı.

Aikido sanatının temellerinin iyi anlaşılmasının Aikido öğrenenler için çok önemli olduğunu belirten Kumagai, öğrencilerle temel aikido teknikleri çalışması yaptı. Türkiye’nin en önemli  Aikido okullarından olan Aikimode Aiki Akademi’nin öğrencileri için hafta sonunda, 70 yaşındaki bu değerli usta ile çalışmak paha biçilemez bir tecrübe oldu.

TÜRKİYE’DE AİKİDO’NUN SERÜVENİ VE KUMAGAİ

Türkiye’de Aikido, Kenji Kumagai’nin önderliğinde 1983 yılının Haziran ayında İstanbul Kadıköy’de Ahmet Berkol Sensei’nin Samurai Spor Salonu’nunda bir grup öğrenci ile başladı.  1944’te Hukushima’da doğan Shihan Kenji Kumagai, 1963’te girdiği Wakayama Üniversitesi’nde Aikido’ya başlamış, 1969 – 1971 yılları arasında Hirokazu Kobayashi’nin yanında, 1977 – 1981 yılları arasında da Tokyo Honbu Dojo’ya bağlı olarak Urawa Aikikai’de çalışmalarına devam etmiştir.

1980’de Urawa Aikikai’nin Shihanı olan Kumagai Shihan, çalıştığı Komatsu şirketi tarafından 1982’de İstanbul’a gönderilmiştir. 1983 yınında Türkiye’deki Aikido çalışmalarını başlatan Shihan, 1988 yılına kadar İstanbul’da ders vermeye devam etmiş ve şu anda Türk Aikido’sunun ileri gelen hocalarını bu zaman dilimi içerisinde yetiştirmiştir.Bugün Türkiye’de Aikido, Türkiye Wushu Federasyonu’na bağlı olarak yönetilmektedir. Yalnızca Aikikai stili değil, pek çok farklı stil ve gruba bağlı olarak Aikido çalışmakta olan dojoların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Gerek Türkiye Wushu Federasyonu’nun, gerekse halen çalışmalarını sürdüren Aikido gruplarının katkıları ile her yıl pek çok yabancı hoca Türkiye’ye gelerek Aikido çalışmaları yapmakta ve seminerler düzenlemektedirler. 2010 yılından itibarende pek çok Türk Hoca da yurtdışında aikidoyu tanıtmakta ve yaygınlaşması için çaba göstermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı