Aikido

Son Samuray Tissier İstanbul’da

Japonya onur nişanıyla ödüllendirmişti

DOJOSPOR-Dünyanın dört bir yanından aikidocular, efsane aikidocu 7. Dan Aikikai Christian Tissier’nin semineri için 4-5 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da bir araya geliyor. Atakan Utku Aikido Dojo’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen Christian Tissier’nin seminerindeAvrupa’nın önemli siyah kuşak sahibi aikidocuları da tatamide olacak.

Türkiye’nin dört bir yanından gelecek çeşitli derecelerdeki aikidocular, büyük usta Tissier ile İstanbul’da çalışma imkanı bulacak.

JAPONLAR BİLE AİKİDOYU TISSIER’DEN ÖĞRENİYOR

Aikidonun anavatanı Japonya’da, Japonlara aikido eğitimi veren dünya üzerindeki tek Batılı Aikidocu olan Tissier’nin pek çok ülkede onbinlerce takipçisi bulunuyor. Anlaşılır, dinamik ve uygulanabilir tarzda yapılan Aikido ekolünü temsil eden ve 7. Dan unvanına sahip Tissier, Batı’da bu unvanı kazanan sayılı aikido ustasından biri olarak tanınıyor.

ONUR NİŞANI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Japonya Dışişleri Bakanlığı, 2012 yılında, Japon kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Tissier’i dünyada çok az kişi ve kuruma verdiği onur nişanı ile ödüllendirdi.

Ülkesinde de saygın sporcular arasında yer alan Tissier, 1997 yılında, Fransa Spor Bakanlığı’nın, 7. Dan unvanını alışı nedeniyle düzenlediği törende onur nişanını Fransa Spor Bakanı’nın elinden aldı.

Bugün dünya üzerinde en fazla aikidocu Fransa’da bulunuyor. Fransa’da aikido en prestijli spor dallarından biri olarak görülüyor. Ülkesinde aikidonun ulaştığı seviyede büyük role sahip olan Tissier, 1983 yılında hayata geçen Fransa Aikido Federasyonu’nun (Fédération Française d’Aikido Aïkibudo ve Affinitaires- FFAAA) kurucu üyesi.

 

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.DOJOSPOR Yönetim kurulu…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı