Genel

KİRA VE VERGİLER ERTELENSİN

DOJOSPOR-Covid-19 salgını nedeniyle getirilen tedbirler kapsamında spor salonlarının faaliyetleri de askıya alınmıştı. Türkiye Salon Sporları Platformu Başkanı Nihat Güler, spor salonu işletmecilerinin zor günler geçirdiğini belirterek, başta kira gelirleri olmak üzere, vergi ve SGK pim ödemeleri konusunda düzenlemeler beklediklerini açıkladı.

“Durdurulan işyerlerimizde faaliyet olmamasına rağmen masraflarımız devam etmektedir” diyen Güler, spor salonlarının metrekare olarak büyük yerler olduklarına dikkat çekerek buna mukabil yüksek kira bedeli ödendiğini ayrıca stopaj, fatular, tabla ve reklam vergilerinin yanısıra, çere temizlik vergileri, SGK prim ödemelerini yapmak zorunda olduklarına dikkat çekti.

Türkiye genelinde yirmi binin üzerinde spor salonu işletmecisi esnafın “sıfır” gelirle hayatına devam etmeye ve masraflarla başa çıkmaya çalıştığına dikkat çeken Güler, şunları söyledi:

“Şu an mücbir sebep ilanı ila alacaklılara karşı geçici süreyle koruma altındayız.  Mücbir Sebep bitiminde Mülk sahipleri ve kamu kurumları ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Şuan itibariyle tüm spor salonu esnafları 2 aylık kira borcu ile beraber aynı zamanda stopaj ve diğer vergi kalemlerine borçlanmış bulunmaktadır. Kira ve diğer giderlerle ilgili “ Yasal Düzenleme “ talep ediyoruz. Spor salonlarının, Spor kulüplerinin ve Stüdyolarının katma değerli işletmeler olduğunu, Spor Kamuoyunun dinamiklerini oluşturduğumuzu, madalyalar kazanarak ülke tanıtımına yüksek derecede katkıda bulunduğumuzu, sağlıklı toplum oluşumundaki katkımızı ve gençleri kötü alışkanlıklardan korunmasındaki önleyici kuruluşlar olduğumuz gerçeğini tüm kamuoyunun ve yetkililerin dikkatine sunuyorum.Covid-19 pandemisi sonrasında bu çalışmalarımızı devam ettirebilmemiz için sektörümüzün en az zararla korumaya alınması gerektiğini ayrıca belirtmek isterim. Yüce Devletimize güvenimiz sonsuzdur.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı