GenelKarate-DO

SHOTOKAN KARATE’NİN EFSANESİ SHİHAN OCHİ, VE JKA KARATE ŞÖLENİNİN PERDE ARKASI !..

Uluslararası 45. JKA Cup şampiyonası Almanya’nin Bottrop şehrinde yapıldı.

Alman JKA birliğinin öncülüğünde, başta Fransa, İtalya,İrlanda,Avusturya, Polonya,Macaristan, Hollanda, Çekoslavakya ve diğer Ülkelerden şampiyonaya gelen sporcu kafileleri cumartesi sabahı müsabakaların yapılacağı salonda yerlerini aldıktan sonra,Alman JKA Başkan Josef Kröll yaptığı açılış konuşmasında, ‘’ Avrupa JKA Teknik direktörü Shihan Hideo Ochi (9.Dan) üstadımızın öncülüğünde geleneksel hale gelen uluslararası JKA Cup şampiyonaları 45. yılını doldurdurmuştur, bu şampiyonanında bir adıOchi Cup olarak hafızalarda kalacaktır.

Bu organizasyonu uluslararası düzeye getiren shotokan karatenin bir dahisi olan ve şimdiye kadar binlerce öğrenci yetiştirmiş olup başta avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde de yetiştirdiği üst düzey öğrencileri karate sporunu kökleştirdiler, bu nedenle hocaların hocası olan geleneksel karatenin efsanesi Shihan Ochi üstadımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.’’ diyerek müsabakalara katılan sporculara başarılar diledi.


SENSEİ AHMET SÖNMEZ, 45 YILDIR JKA ŞAMPİYONALARINDA  

AYNI HEYACANI YAŞIYORUM !..

Almanya’da yaşamını sürdüren Sensei Ahmet Sönmez’in başhakemlik yaptığı Uluslararası JKA Cup şampiyonasında başarılı ve yerinde verdiği kararlar ile takdir toplayan Sensei Sönmez bir ara fırsat bularak yanıma gelerek,’’Sabahın saat 9:00’dan beri gördüğünüz gibi bir çok müsabaka yönettim, ama karate sporuna olan bitmeyen sevgimden olsa gerek hiç bir yorgunluk hissetmiyorum ve her dakika her müsabakada gençlerin müsabakalardaki heyecanını ister istemez birlikte yaşıyoruz ve bu durumdan ayrı bir keyif alıyorum.’’ dedi..

FOTO: Sadettin ÖZGENÇ, JKA Milli takım Ant. Toribio OSTERKAMP VE Sensei Ahmet SÖNMEZ.

JAPONYA JKA MERKEZİNDEN TAKDİRNAME SUNULANİLK AVRUPALI ŞAMPİYON TORİBİO OSTERKAMP !..

Bu arada eski Avrupa şampiyonu ve Alman JKA’sını önemli isimlerinden Alman Milli Takım Antrenörü Sensei Toribio Osterkamp ile JKA şampiyonasında bir ara kısa bir sohbetimiz oldu, bu arada Sensei Ahmet Sönmez’de sohbetimize ortak oldu, her yıl yapılan yaz kampıGASSHUKU hakkında bilgi vermesini istedim, ‘’ Bildiğiniz gibi Yaz kampı GASSHUKU üstadımız Ochi sensei’nin bir keşfidir,geleneksel hale geldi,her yıl Temmuz sonu ve Ağustos ayları başında yapılır ve bir hafta sürer, bu kampa elit sporcular katılır, Japonya’dan her yıl değişik Instrucktor seviyesinde olanlar Almanya’ya gelerek ayrı seanslarda Kihon-Kumite ve Kata dersleri vermektedirler, bu dersleri veren hocalarımız kata veya kumite dallarında dünyada derece yapmış ünlü ustalardır.Daha önce Rahmetli Shihan M.Nakayama,Shihan Eneoda, ve halen hayatta olanShihan Shirai, Omura,Mikami, Tsuyama ve Naka gibi ustalar yaz kampımıza teşrif ederek kursiyerleri onurlandırdılar.

Gasshuku’nun son gününde ise Ochi hocamızın başkanlığında yüksek Dan imtihanları yapılır, bu diplomalarda karatede efsaneleşmiş üstadların imzaları bulunur..

Bu arada sohbetimize katılan Sensei Ahmet Sönmez, ‘’ Toribio hocamız kendisini mütevazi olmasından dolayı es geçti, kendileri Tokyo’daki JKA merkezinden her yıl gelen değişik JKA ustalarıyla yaz kampında her yıl seminer veren tek Avrupalı bir hocadır, ayrıca kendisine JKA merkezindeki ‘’Shinkai’’ler tarafından en iyi Avrupa kökenli ‘’Instrucktor’’ takdirnamesi takdim edilmiştir.’’dedi..

Bir çok yabancı medya mensubunun takip ettiği Uluslararası JKA şampiyonası finalinde şampiyon olan takıma JKA’nın kutsal bayrağını Avrupa JKA Teknik direktör Shihan Ochi takdim etti.

Bu arada benimde hocam olan Ochi sensei ile keyifli bir sohbet etme imkanı buldum, (Kendisini yakından tanıdığım için Kancho, Shihan vs. gibi yakıştırmaları sevmediğini biliyorum, bu hassasiyetine özen göstererek ‘’Ochi senseim dile kolay JKA şampiyonasının 45. Yılındayız, ve her yıl bu kutsal JKA bayrağı el değiştiriyor diye takılıyorum, ‘’ Gülerek, her şampiyon olan karate takımı bu kutsal JKA bayrağını dojolarında götürürler ve gururla muhafaza ederler, bir sonraki senede şampiyon olacak JKA şampiyonasına kadar, bu bir Japon geleneğidir,ayrıca o bayrak JKA’yı temsil eden kutsal bayraktır.’’ Daha sonra bana gülerek daha fazla bana sorma ve bu akşam Ahmet ile Restaurant’da davetlimsiniz, O s s ‘’ diyerek kesip atttı, Ochi senseimizin sözleri üzerine sadece Oss, karşılığını verebildik, böyle bir karate efsanesinden davet almak bizleri tabiki onurlandırdı..

Daha sonra nezih bir Restaurant’da davetli üst düzey karate hocaları ve bazı medya mensuplarıda hazır bulundu, Shihan Ochi yaklaşık 150 kadar davetliye ‘’ İlk içeceklerinin hesabı benden’’ diyerek davetlilere büyük bir jest yaptı..

SENSEI TOMİE OCHİ İLE ANTRENMAN !..

Sabahın erken saatlerine kadar süren JKA gecesinde Ben ve Sensei Ahmet Sönmez’in masasına Shihan Ochi hocamızın müstakbel ve zarif eşi Sensei Tomie Ochi (6.Dan) teşrif ederek bize güzel bir sürpriz yaptı, kendisi ile keyifli bir sohbetimiz oldu, Türkiye’yi yıllar önce ziyaret ettiğini ve Kapadokya’ya gittiğini ayrıca çok hoşnut kaldığını belirtti, bu arada Sensei Ochi ile bir röportaj ve Sensei Ahmet Sönmez ile birlikte bir 3’lü oluşturarak JKA Avrupa Honbu dojosunda antrenman sözü aldık !..

Bottrop şehri aynı zamanda JKA Avrupa teknik direktörü Shihan Hideo Ochi’nin ailesi ile birlikte yaşadığı bir şehir olup, adı yeraltı madenleriyle anılan bu şehir, ayrıca shotokan karate dünyasının efsanesi Ochi ile bir başka anlam taşımakta olup JKA Avrupa merkezi ise bir başka özellik katıyor bu şirin Alman kentine.

 

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı