Judo

Milli judocular Romanya’da destan yazdı

Türkiye 5 altın, 1 gümüş ve 6 bronz ile birinci oldu

DOJOSPOR-Ümitler Avrupa Kupası’nın yapıldığı Romanya’nın Cluj-Napoca şehrinde tatamiye çıkan milli judocularımız destan yazdı. Milli sporcular 3 altın, bir gümüş ve 3 bronz madalya ile şampiyonayı tamamladı.

Şampiyonanın son gününde tatamiye çıkan judocularımızdan, Ayten Yeksan(63 kg), Hilal Öztürk (+70 kg) ve Musa Şimşek (73) altın madalya, Özlem Yıldız (57 kg) gümüş ve Habibe Afyonlu (63 kg), Cem Ata Demirtaş (81 kg) ile Münir Ertuğ (+90kg) bronz madalya kazanan isimler oldular.

Kadınlar 63 kiloda Ayten Yeksan ilk turda maç yapmadı. Daha sonra sırasıyla, İtalyan, Romen, Ukraynalı ve yarı finalde de İtalyan rakiplerini yenerek finalist oldu. Son maçında Bulgar L. Brancheva’yı ipponla yenen Ayten Yeksan altın madalyanın sahibi oldu.

Erkekler 73 kilaoda Musa Şimşek, Moldovalı, Karadağlı, Romen, Ukraynalı rakiplerini yenerek finalde Sırp A. Rajicic’e rakip oldu. Müsabakayı ipponla kazanan Şimşek altın madalyayı kazanan isim oldu.

Kadınlar 70 kiloda Hilal Öztürk ilk yuru bay geçti. Sırasıyla Sırp, Romen, İtalyan rakiplerini geride bırakarak finalde Moldovalı O. Diacenco ile karşılaştı. Müsabakayı ipponla kazanan Öztürk, sıkletinin birincisi oldu.

Kadınlar 57 kiloda Özlem Yıldız, Macar, Ukrayna, Kosova ve İtalyan rakiplerini geçerek finale çıktı. Bu turda Belaruslu Y. Makretskaya’ya yenildi ve gümüş madalyada kaldı.

Kadınlar 63 kilodaki diğer judokamız Habibe Afyonlu bronz madalya mücadelesinde Macar D. Sipos’u ippnla yenerek kürsüdeki yerini aldı.

Erkekler 81 kiloda Cem Ata Demirtaş, ilk maçında Romen ve sırasıyla Belçikalı, Macar rakiplerini yenerek yarı finale yükseldi. Bu turda Ukraynalı rakibinden puan alamayan Demirtaş, bronz madalya için Slovak S. Ret ile karşılaştı. Altın skorda waza-ari puanıyla tatamiden üstün ayrılan judokamız üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Erkekler +90 kiloda Münir Ertuğ, üçüncülük maçında Sırp A. Stosic’i waza-ari puanıyla yenerek bronz madalyayı kazanan son isim oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı