Judo

PORTEKİZLİ JORGE FONSECA JUDO’DA ÜLKESİNİN TARİHİNE GEÇTİ

DOJOSPOR-Japonya’da süren Dünya Judo Şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu.  Uluslararası Judo Şampiyonaları’nda bir ilk yaşandı ve Fair Play ödülü verildi. Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) Başkanı Marius Vizer’in önerisiyle bundan böyle sporculara, antrenörlere, kulüplere ve judo değerlerine aygı gösteren ülkelere verilecek.  IJF’nin Fair Play ödülünü ilk kez alarak tarihe geçen sporcular ise Avusturya’dan Sabrina Filzmoser ve Macaristan’dan Ungvari Miklos oldu.

Ödül sonrası Avusturyalı Filzmoser, “Bu benim için gerçekten özel bir şey oldu. Bu ödülü beklemiyordum. Judo kariyerimin sonuna yaklaşırken bu ödülü almak beni çok mutlu etti. Herkese saygı duyuyorum” sözleriyle duygularını dile getirirken, Ungvari Miklos, “Bu kupayı kazanan ilk kişi ve ilk Macar olmaktan gurur duyuyorum. Çocukluğumdan beri judo ruhunu öğrendim. Saygı en önemli değerdir. Size ve insanlara inanç verir” diye konuştu.

Şampiyonada erkekler 90 kiloda tatamiye çıkan Türk Milli Takımı’ndan Mikail Özerler, dördüncü turda Azerbaycanlı rakibine yenilerek elendi.

SHORİ HAMADA SÜRPRİZİ

Son dünya şampiyonu Japon judoka Shori Hamada, -78 kilo finalde karşılaştığı geçen yılın Avrupa üçüncüsü Fransız Madeleine Malonga’ya yenildi. Hamada şampiyonayı ikinci sırada, kazanırken, Kosova’dan Loriana Kuko üçüncülüğü Brezilya Mayra Aguiar ile paylaşı. -74 kilo bayanlar judo şampiyonasının sonuçları şöyle:

1. Madeleine Malonga -Fransa

2. Shori Hamada-Japonya

3. Loriana Kuko-Kosova

3. Mayra Aguiar-Brezilya

5. Klara Apotekar Slovenya

5. Patricia Sampaio-Portekiz

7. Natalie Powell-İngiltere

7. Zhenzhao Ma-Çin

PORTEKİZLİ JORGE FONSECA TARİH YAZDI

Dünya sıralamasında sekizinci sıradaolan Portekiz milli takımından Jorge Fonseca, Dünya Judo Tarihi’nde bir ilki başararak ülkesine altın madalya götürdü. -100 kilo fnalinde Rusya’dan Niyaz İlyasov ile karşılaşan Fonseca, geçen yılın dünya üçüncüsünü yenerek kürsüde birinci sıraya çıkarken, ülkesinin ve judo tarihine geçti.  Niyaz İlyasov bu yıl bir basamak yükselerek dünya ikinciliğine ulaşırken, Hollanda’dan Michael Korrel ve Japonya’dan Aaron Wolf Dünya üçüncülüğünü paylaştı. -100 kilo karşılaşmasında sonuçlar şöyle:

1. Jorge Fonseca-Portekiz

2. Niyaz İlyasov-Rusya

3. Michael Korrel-Hollanda

3. Aaron Wolf-Japonya WOLF

5. Guham Cho-Kore

5. Elmar Gasımov-Azerbaycan

7. Varlam Lipartelıanı-Gürcistan

7. Shady Elnahas-Kanada

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı