Karate-DO

HİNDİSTAN KARATESİNDE ‘‘DAN‘‘ DİPLOMASI SAHTEKARLIĞI !..

Shoto-Ryu karatedokai Asai (IJKA) Hindistan’da ‚‘‘DAN‘‘ diplomaları çalındı ve üzerinde isim değişikliği yapıldı !

 

Shotokan karate stilinin efsane isimlerinden Shihan Tetsuhiko ASAİ (10.Dan) JKA’dan ayrılarak kurduğu (International Japan martial arts Karatedokai) kısa adı IJKA organizasyonu bir çok dünya ülkelerinde hızla yayıldı..

Japonya‘daki IJKA merkezi organizasyonuna bağlı Hindistan temsilciliğinde ‚‘‘DAN‘‘ diplomalarının çalındığını ve bu diplomaların üzerinde sahte isimler olduğunu son anda tespit edildi..

Bu nedenle bir basın toplantısı yapan IJKA Japonya merkezi,yaptığı açıklamada tüm IJKA temsilciliklerinin dikkatli olmalarını istedi !..

IJKA TOKYO; ‘‘BU SAHTEKARIN

KURBANI OLMAYINIZ !..

IJKA merkezinden yapılan açıklamada; ‚‘‘Asıf M. Quereshi isimli karate-ka,, IJKA‘ya 2014 yılında katıldı,Hindistan temsilcimizdi,fakat kendisi hakkında yaptığımız araştırmada,yasadışı ve onursuz eylemlerde bulunduğu için bir süre hapiste olduğunu tespit ettik, bu gibi kişileri organizasyonumuzda asla barındırmamız mümkün değildir, bu nedenle derhal bu sabıkalı kişiyi IJKA’dan üyeliğini iptal ederek, bizimle olan ilişkisini süresiz olarak bitirdik, fakat bu haklı tavrımızı hazmedemeyen Bay Asıf M. Quereshi isimli karate-ka, organizasyonumuzun diplomalarını çalarak IJKA adına bize üyeliği olmayan kişilere diplomalar vermiştir, bu bir sahtekarlıktır.

Bu nedenle hukuksal girişimlerde bulunduk. Ayrıca halen bu kişi onursuz eylemleri tekrarlıyor.

Biz Japonlar diplomaların sahte olduğunu hemen anlarız, o diplomaları alan zavallılarda Japonca bilmedikleri için bu dolandırıcılığa alet edilmişlerdir, ayrıca bu diplomaların hiç bir geçerliliğide yoktur, tüm karate organizasyonlarına çağrı yapıyoruz, bu sahtekar kişi ile işbirliği yaparak oyunu gelmeyiniz ve onun kurbanları olmayınız‘‘ !..

Shihan Tetsuhiko ASAİ (10.Dan) kimdir ?

7 Haziran 1935’te Japonya’nın başkenti Tokyo’da doğdu,Babası Polis memuru Asai Tsunehiko’nun 6 çocuklu ailesinin en buyüğü ise Shihan Tetsuhiko ASAİ’dir..

Önce Judo ve daha sonra 12 yaşında karate çalışmalarına başlayan Shihan Asai,önce shotokan karatenin kurucusu Gighin Funakoshi ve daha sonra Profesör Nakayama nezaretinde karate eğitimi almıştır.

1958 yılında Takushoku Üniversitesinden mezun olduktan sonra, hocası Nakayama tarafından önce Tayvan daha sonra Hawai’da karate Başantrenörlüğüne getirildi.

Daha sonra bir takım anlaşmazlıklar neticesinde JKA’dan ayrıralarak, 2000 yılında IJKA ( International Japan martial arts Karatedokai) organizasyonunu kurdu, Asai, yaşamı boyunca, kendi karate sistemini sürekli geliştirmeye çalıştı, aynı zamanda shotokan’ın standart katalarının yanısıra kendine özgü kata sistemleri geliştirdi,ayrıca tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmek zorunda kalan engelli insanları da karate sporu yapmasına uygun şekilde teknikler üreten ve sevdiren dünyadaki ilk karate ustası olarakda karate tarihine geçmiştir.

Shuseki Shihan Asai’nin kurduğu IJKA sistemi standart karate kalıbından çıkarak biraz daha değişik ve kendine özgü teknikler ve katalar geliştirerek karate sanatı ile Bujutsu tekniklerini bir araya getirmektedir.

Bu nedenle IJKA yurtdışında büyük bir popülarite kazanmıştır.

2006 yılında kaybettiğimiz shotokan karatenin efsanesi yaşamının sonuna kadar karate sporunu tüm dünya ülkelerinde tanıtmak için büyük çaba sarfetti ve dünya karatesinin unutulmaz efsanesi olarak hafızalarda kalacaktır.

 

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu… 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı