Karate-DO

Milli karateciler sezonu Şili’de açacak

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota müsabakalarında geri sayıma başlayan Karate Milli Takımı, 2020 sezonunu Şili’nin başkenti Santiago’da yapılacak Karate 1 A Serisi’nin ilk etabıyla açacak.

DOJOSPOR-Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları hedefiyle kota müsabakalarına katılımını sürdüren Karate Milli Takımı, olimpiyat yılı olan 2020’yi Şili’de açacak. Başkent Santiago’daki Karate 1 A Serisi’nin ilk etabında Ay-yıldız ekip tam kadroda tatamiye çıkacak.

2020’de Santiago, İstanbul ve Durban olmak üzere üç etap üzerinden yapılacak Karate 1 A Serisi’nin sadece Şili etabı Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı verecek.

10-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Karate 1 A Serisi’nin Santiago etabında 65 ülkeden 466 sporcunun mücadele edeceği açıklanırken, Ay-yıldızlı ekibimiz 8 kadın, 11 erkek sporcuyla ülkemizi temsil edecek.

TOKYO 2020’YE ÇOK YAKINLAR

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na karate branşında kota alacak ilk 32 isim, 6 Nisan’da sona erecek Olimpik puanlamanın ardından belli olacak. 8-10 Mayıs tarihlerinde ise Paris’te yapılacak Kalifikasyon Turnuvası ile 24 sporcu daha kota alacak.

2020 yılında altı kota turnuvasına çıkacak Karate Milli Takımı’nda sporcuların neredeyse büyük bir bölümü ilk 10 içerisinde yer alıyor. Serap Özçelik Arapoğlu ve Uğur Aktaş olimpik sikletlerinde lider durumda bulunurken, Ali Sofuoğlu, Eray Şamdan ve Merve Çoban da üçüncü basamakta yer alıyor.

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, zorlu süreçte son viraja iyi bir konumda girdiklerini belirterek ev sahibi Japonya’nın ardından en fazla kotayı alan ülke olmak istediklerini söyledi. Olimpik sıralamadan 4-5 sporcunun gitmesini beklediklerini vurgulayan Başkan Esat Delihasan, Mayıs ayında Fransa’da yapılacak Kalifikasyon Turnuvası’ndan da en az üç sporcu göndermek istediklerini ifade etti.

Santiago’da ülkemizi temsil edecek Milli karateciler şöyle:

KADINLAR

Ferdi Kata: Dilara Eltemur, Ayşe Yılmaz

Kumite 50kg: Serap Özçelik Arapoğlu

Kumite 55kg: Tuba Yakan, Esra Karabağ

Kumite 61kg: Merve Çoban

Kumite 68kg: Eda Eltemur

Kumite +68kg: Meltem Hocaoğlu Akyol

ERKEKLER

Ferdi Kata: Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş, Enes Özdemir

Kumite 60kg: Eray Şamdan

Kumite 67kg: Burak Uygur, Ömer Abdurrahim Özer, Muratcan Deniz

Kumite 75kg: Erman Eltemur, Murat Öz

Kumite 84kg: Uğur Aktaş

Kumite +84kg: Alparslan Yamanoğlu,

Erkek Takım Kata: Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş, Enes Özdemir

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı