Karate-DO

MİLLİ KARATECİLERDEN 4 ALTIN, 2 GÜMÜŞ, 4 BRONZ

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota müsabakaları arasında yer alan Karate 1 A Serisi’nin İstanbul’da düzenlenen üçüncü etabında Türk karateciler 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanma başarısı gösterdi.

 DOJOSPOR-Dünya Karate Federasyonu’nun prestijli organizasyonları arasında yer alan ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota puanı veren Karate 1 A Serisi’nde sezonun üçüncü etabına, 17-19 Mayıs tarihlerinde İstanbul ev sahipliği yaptı. 101 ülkeden 1813 karatecinin mücadele ettiği organizasyonda Milli karateciler, 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile organizasyonu noktaladı.

İstanbul WOW Hotel’de düzenlenen müsabakalarda 12 ferdi, 2 takım dalında madalya dağıtıldı.

2017 ve 2018’i Grand Winner olarak kapatan Serap Özçelik Arapoğlu, Karate 1 Premier Lig’deki başarılı performansını, A Serisi’ne de taşıdı. Kumite 50 kilo finalinde Tayvanlı Gu Shiau-Shuang’ı 4-0 mağlup eden Milli karateci, sezonun ilk etabı olan Salzburg’daki bronz madalyasının yanına İstanbul’da altın madalya ekledi.

2019 yılını Avrupa Şampiyonluğu ile taçlandıran Merve Çoban, İstanbul’da da zirvenin sahibi oldu. Kumite 61 kilo finalinde Perulu Alaxandre Grande karşısında 2-0 galip gelen Merve, Karate 1 A Serisi’ndeki ilk madalyasını İstanbul’da kazandı.

Günün üçüncü altın madalyası, Türk karatesinin genç yıldızlarından Eray Şamdan’dan geldi. A Serisi’nin Salzburg etabında kumite 60 kiloda gümüş madalya kazanan Milli karateci, Kazak Yerkinbek Baitureyev’i 2-0 yenerek İstanbul etabını şampiyonluk ile taçlandırdı.

Final seansının kapanış müsabakası erkek takım kata dalında yapıldı. Emre Vefa Göktaş, Kutluhan Duran ve Enes Özdemir’den oluşan Ay-yıldızlı ekibimiz, 26.68 puan ile 25.48 puan alan İtalya’nın önünde yer almayı başardı.

Milli sporcularımız, şampiyonluk kupasını, final müsabakalarını takip eden Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya’nın elinden aldı.

EMRE VEFA VE UĞUR GÜMÜŞ KAZANDI

Erkekler ferdi kata finalinde Japon Nishiyama Kakeru karşısındaki performansıyla 25.08 puan alan Emre Vefa Göktaş, 26.06 puan alan rakibinin gerisinde ikincilik kürsüsüne çıktı.

Kumite 84 kiloda Avrupa Şampiyonu unvanıyla mücadele eden Uğur Aktaş ise finalde İranlı Mahdi Ghararizadeh’e 1-0 kaybetti ve Karate 1 A Serisi’nin İstanbul etabını gümüş madalya ile noktaladı.

SABAH SEANSINDA 3 BRONZ MADALYA

Organizasyonun kapanış günü sabah seasında yapılan üçüncülük müsabakaları sonunda Milli karateciler üç bronz madalya kazandı.

Erkekler ferdi kata dalında üçüncülük için tatamiye çıkan Ali Sofuoğlu, 26.66 puan aldı ve Japon Kai Ayato’nun 0.66 puan önünde bronz madalyaya uzanan isim oldu.

Kadınlar kumite 50 kiloda Selvanur Akkurt, Japon Ayaka Tadano karşısında madalya mücadelesi verdi. 3-1 geriye düştüğü mücadeleyi 3-3’e getiren Akkurt, ilk puanı alan taraf olduğu için galip gelerek bronz madalya kazandı.

Erkekler kumite +84 kilodaki temsilcimiz Alparslan Yamanoğlu da bronz madalya kazanma başarısı gösteren bir diğer isim oldu. Büyükler Dünya üçüncüsü Milli sporcu, üçüncülük maçında Cezayirli Daikhi Hocine’yi 2-0 mağlup etti.

Madalya kazanan Türk karateciler:

Serap Özçelik Arapoğlu – Altın

Merve Çoban – Altın

Eray Şamdan – Altın

Erkek Takım Kata – Altın

Emre Vefa Göktaş – Gümüş

Uğur Aktaş – Gümüş

Alparslan Yamanoğlu – Bronz

Selvanur Akkurt – Bronz

Ali Sofuoğlu – Bronz

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı