Karate-DO

SERAP VE UĞUR, SEZONUN EN İYİSİ

Milli karateciler Serap Özçelik Arapoğlu ve Uğur Aktaş, Karate 1 Premier Lig’de 2019 sezonunu, sıkletinde sezonun en iyisi anlamına gelen ‘Grand Winner’ olarak kapattı. 

DOJOSPOR-Dünya Şampiyonası’nın ardından karatenin en prestijli ve yoğun katılımlı organizasyonu olan Karate 1 Premier Lig’de, sıkletinde sezonun en iyisi anlamına gelen ‘Grand Winner’ olan sporcular belli oldu.

2019’da yedi etap üzerinden yapılan K1 Premier Lig’de çıktıkları müsabakalarda başarılı sonuçlar elde eden Türk karatecilerden Serap Özçelik Arapoğlu kumite 50 kiloda üst üste üçüncü kez bu unvanı elde ederken, Uğur Aktaş da kumite 84 kiloda üst üste ikinci kez sıkletinin en iyisi oldu.

TÜRKİYE EN BAŞARILI ÜLKELER ARASINDA

Dünya Karate Federasyonu’nun (WKF) en prestijli organizasyonları arasında yer alan Karate 1 Premier Lig’de sezon Paris’te başladı. Dubai, Rabat ve Şangay’ın ardından 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Tokyo’ya düzenlenen organizasyon, Moskova ve Madrid etapları ile son buldu.

Karate 1 Premier Lig etapları baz alınarak yapılan puanlama sonunda ikisi kata, 10’u kumite olmak üzere toplam 12 ferdi sıklette 2019 sezonunun en iyileri İspanya’nın başkenti Madrid’de belli oldu.

2018’de dört ‘Grand Winner’ çıkararak bu alanda en başarılı ülke olan Türkiye, 2019’da da yerini korudu. Toplam 12 dalda dağıtılan ödüller dokuz ülke arasında paylaşılırken, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan ve Japonya’nın da ikişer sporcusu bu ödüle layık görüldü.

SERAP ÜST ÜSTE ÜÇÜNCÜ KEZ ‘GRAND WINNER’

Kumite 50 kiloda kariyerinde üç Dünya, 11 de Avrupa Şampiyonası madalyası bulunan Serap Özçelik Arapoğlu, üst üste üçüncü sezon da sıkletinde dünyanın en iyisi olmayı başardı.

Avrupa üçüncülüğü ve Avrupa Oyunları ikinciliği elde ettiği 2019’da Karate 1 Premier Lig’in Paris, Dubai, Rabat ve Şangay etaplarında şampiyon olan Milli karateci, sezonun etabı olan Madrid’de ise gümüş madalya kazandı. 5070 puan toplayan Serap, 2730 puan toplayan en yakın rakibi İranlı Sara Bahmanyar’ın önünde ilk sırayı aldı.

Şu anda Dünya sıralamasında ilk basamakta yer alan Serap Özçelik Arapoğlu, olimpik sıkleti olan kumite 55 kiloda da en yakın rakibinin yaklaşık 1200 puan önünde yer alıyor.

UĞUR AKTAŞ İKİNCİ KEZ KAZANDI

Son dört yılda üç Avrupa şampiyonluğu ve bir üçüncülük elde eden, 2018 Dünya Şampiyonası’nı bronz madalya ile kapatan Uğur Aktaş, üst üste ikinci kez sıkletinde ‘Grand Winner’ olmayı başardı.

İranlı Zabiollah Poorshab’ın 120 puan önünde, 4170 puanla ilk sırayı alan Milli karateci, Karate 1 Premier Lig’in Dubai, Şangay ve Madrid etaplarında altın madalya kazanırken, Rabat’ta da üçüncülük sevinci yaşadı.

24 yaşındaki karateci dünya sıralamasında ikinci basamakta yer alırken, olimpik sıkleti olan +75 kiloda 8407 puanla ilk sırada bulunuyor.

Karate 1 Premeir Lig’de 2019 yılının en iyileri:

KADINLAR

Ferdi Kata           : Sandra Sanchez (ESP)

Kumite 50kg       : Serap Özçelik Arapoğlu (TUR)

Kumite 55kg       : Anzhelika Terliuga (UKR)

Kumite 61kg       : Xiaoyan Yin (CHN)

Kumite 68kg       : Irina Zaretska (AZE)

Kumite +68kg     : Ayumi Uekusa (JPN)

ERKEKLER

Ferdi Kata           : Ryo Kiyuna (JPN)

Kumite 60kg       : Darkhan Assadilov (KAZ)

Kumite 67kg       : Steven da Costa (FRA)

Kumite 75kg       : Rafael Aghayev (AZE)

Kumite 84kg       : Uğur Aktaş (TUR)

Kumite +84kg     : Sajad Ganjzadeh (IRI)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı