Karate-DO

TKF Başkanı Delihasan: Tülay arkadaşım haklı ama muhatabı ben değilim!

DOJOSPOR Haber Merkezi

 Amerika’da yaşamını sürdüren eski milli sporcumuz TÜLAY ALBEAR ile Web sitemizin ve dergimizin yayın danışmanı Sensei Sadettin Özgenç, geniş kapsamlı bir teleröportajı mücadele sanatlarının sesi olan DOJOSPOR.Com’da yayınlanmasının ardından sosyal medyanın  gündemine de adeta bomba gibi düştü.

1989 yılında Macaristan’da yapılan dünya kupasında bronz madalya kazanarak 3.lük kürsüsüne çıkmayı başarmıştı.Fakat eski milli  sporcumuz Tülay Albaer ‚‘‘Dünya karate Federasyonu ( WKF ) benim Millillik belgemi onayladı fakat Ülkemin Federasyonu TKF’den Millilik belgemi almakta sıkıntı yaşıyorum.‘‘şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

İlk açıklama halen Milli takım antrenörlüğü görevinde bulunan Levent Aydemir’den geldi.

Samimi duygularla yaptığı açıklamada‚‘‘Sayın Tülay Albear hocam, Sevgili Takım arkadaşım Tülay, Karate Federasyonunda millilik belgesi meselesi malesef bazı arkadaşlarımızı yıllarca mağdur etmiştir. Fakat senin konuşmanda da belirttiğin gibi şu andaki başkanımız Sayın Esat Delihasan ile ilgilisi yoktur.

LEVENT AYDEMİR; YÜRÜTME BELGESİ OLMAYAN BİR ÇOK MİLLİ SPORCU MAĞDURİYET YAŞAMIŞTIR !..

Sporculuk zamanımızdan beri Federasyonun arşivinin malesef düzenli bir şekilde tutulmadığı ve yine bazı evrakların kaybolduğu bilinen bir gerçekti.

Sadece Millilik belgeleri değil kyu ve dan derecelerinin bile federasyon arşivlerinde bulunmadığı yada kulüplerce bildirilmediği bir durum vardı.Ortak arkadaşımız ve şu andaki Federasyon Başkanımız Esat Delihasan göreve başladıktan sonra Federasyon arşivlerini ve kayıtlarını bilgisayar arşivi haline getirerek Federasyonda kayıtları olmayanların zaman içinde kayıt yapabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yaparak mağduriyetleri gidermeye çalıştı.

Şu anda da kulüpler birçok işlemini online ortamda yapmaktadır. Senin ismininde bulunduğu bir kaç kişi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında yarıştığı ve derece aldığı halde sadece yürütme belgesinin arşivde olmadığından ötürü Millilik belgesi alınması konusunda mağduriyet yaşamıştır.

Fakat, bu şu andaki Başkan Esat Delihasan‘nın eksikliği değildir. Herhalde hiç kimse kendi döneminden önceki yapılan eksikliklerden sorumlu tutulamaz. Kaldıki, Başkanımızın aynı takımda yarışmış olması ve kimlerin nerede ne dereceler aldığı ve Milli olduğunu bildiğinden bu konu ile Genel Müdürlük bünyesinde yıllarca çalışmış ve buna benzer mağduriyetleri gidermeye çalışmıştır.‘‘ifadelerini kullandı.

TKF BAŞKANI DELİHASAN; ŞARTLARA

UYANLARA MİLLİLİKLER VERİLDİ !.

Daha sonra Sensei Hakan Alpay,TKF Başkanı Esat Delihasan ile sosyal medyada canlı bir şekilde yaptığı söyleşi esnasında eski milli sporcumuz Tülay Albaer’in millilik belgesi ve karate camiasını ilgilendiren bazı önemli noktalara vurgu yapması üzerine Başkan Delihasan şu şekilde açıklamalarda bulunmuştu‘‘ Antrenörlükleri biz hiç bir zaman Federasyon olarak vermedik.Ben neden belgelerini vermeyeyim. Şartlara uyanlara millilikler verildi.Tülay arkadaşım serzenişinde haklı ama muhatabı ben değilim.Genel müdürlük yürütme belgesini istiyor fakat elimizde böyle bişey yok.Mesela Veysel Buğur İspanya’da gözümün önünde 1992 yılında Dünya şampiyonu oldu.

Veysel devlet sporculuğuna başvuru yapmak için benden belge istedi.

Genel müdürlük kabul etmiyor.Bende Veysel’e ben kendisinin milli sporcu olduğunu ve dünya şampiyonu olmuştur şeklinde belge verdim.Fakat Tülay benimle beraber milli takımda yarışmış bir arkadaşımdır‘‘.Bana‚‘‘Seni örnek alıyorum ve senin gibi hareketli olmaya çalışıyorum.diyen bir arkadaşımdır.Kendisi ile beraber tatemilerde  ter akıttığım bir arkadaşımdır.Ben ona neden belgesini vermeyeyim ?Hangi akıl bunu kabul edebilir ?Bu kadar basitmi yani ? Mesela bazı sporcular ceza almış,dosyasını buluyoruz cezasını kaldırmaya çalışıyoruz.Bize Genel müdürlük ‚‘‘Bu cezayı sen vermedin, bunu kaldıramazsın‘‘ diyor.

Haksızlık ve yanlışlıklar olabilir ama benden kaynaklanmıyor.Benim elimde olsa yapmayan namerttir.

Ben vermiyormuşum gibi bir kamuoyu oluşturdular.Olayı çarpıtmanın peşindeler muhalefet olabilirsiniz.Esat Delihasan yönetmeliklerden,kanunlardan büyükmü ?‘‘ İfadelerine yer verdi.

Ayrıca Federasyonun çalışmalarına da değinen TKF Başkanı Delihasan ‚‘‘Dünya klasmanında bu senenin 1 numarasıyız.En gözde Federasyonuz.Biz karate camiamızla hep birlikte başarılara koşuyoruz.Avukat bey bizim camiamızı bilmez.

Biz karate camiamız olarak hepimiz bir Aileyiz.Bana muhalefet edenlere de görev verdim.Hiç kimseyi birbirinden asla ayırmıyorum.Aralıksız 3 kez seçimi kazandım ve halen görev yapıyorum.Bana güvenmelerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim.‘‘dedi.

SENSEİ  SADETTİN ÖZGENÇ, ‘‘NE MUHALEFET, NE DE YANDAŞIZ !..

Diğer yandan yaklaşık 50 yıldır hem sporcu hem de yılların verdiği tecrübe ile yapmış olduğu röportajlar ile gündem oluşturan yayın danışmanımız Sadettin Özgenç, konu ile ilgili kendi penceresinden gözlemlerini şöyle dile getirdi.

‘‘Eski milli sporcumuz Tülay Albaer ile tam 1 saat kırk dakika görüntülü bir söyleşi gerçekleştirdim.

Görüşmemiz sohbet şeklinde ve ikimizinde karate camiamızdan olmamızdan dolayı laf lafı açtı ve dolayısıyla bir çok konulara girdik hatta özel yaşamlarımızdan da söz ettik amiyane tabirle birazda neşeli ve samimi bir şekilde dedikodu bile yaptık.

Söyleşimizin hepsini yayınlamamız mümkün değildi.Haberin özünü tam  4 sayfaya sığdırarak takipçilerimizin beğenisine sunduk.

Şimdiye değin şahsımın gazetecilik yaşamında yüzlerce röportaja imza attığım kamuoyunca bilinen bir gerçektir.Haberi çarpıtarak yayın yapıldığı iddiası gerçek dışı olup konuklarımla yaptığım her söyleşi cihazımda kayıt altında olup konuklarımın onayı alındıktan sonra haberlerimizi yayınlamaktayız.

Hatırlanacağı üzere Sayın Başkan Esat Delihasan ile de Bayrampaşa’daki ofisinde kendisi ile samimi bir şekilde yaptığım söyleşiyi noktasına ve virgülene kadar yayınlamıştık.

Olaylara her zaman objektif bakarak tarafsızlığımızı yıllardır koruduk ve koruyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Gazeteci kimliğimle şimdiye değin hiç bir kurumun veya kişilerin yandaşı olmadım.

Ayrıca şahsıma bir getirisi de yoktur.Beklentim ise asla yoktur.Ama herhangi bir yolunda gitmeyen olayları,ayrıca  sporcularımızın başarılarını,sorunlarını  ve antrenörlerin, idarecilerinde beyanatlarını dile getirerek kamuoyu ile paylaşmak da öncelikli ilkemiz ve görevimizdir.

Röportaj yaptığım konuklarımın yanlış beyanat verdikleri kanaatine varıldığı iddia edildiğinde karşı tarafında inandırıcı belge ve beyanatlarını da kamuoyu ile paylaşmak durumundayız.

Yıllardırda bu hep böyle oldu ve böyle de devam edecektir.Demokrasi bunu gerektirir.

Ayrıca Judo ve Karate Federasyonu tarihinde sadece 2 karate neferine (!) Avrupa temsilciliği bahşedilmiştir.Biz istemedik.Bize yapılan teklifleri değerlendirdik.

Devlet’in kurumlarına neden muhalefet edelim ? O kurumun Rahmetli  Cihat Uskan döneminde Sensei Ahmet Sönmez‘e ve Sayın Prof.Dr.İbrahim Öztek’in başkanlık yaptığı dönemde bu paye şahsıma verilmiştir.Muhalefet de değilim.Ama muhalefet olan sporcu ve antrenörlerinde  görüşlerine yer vererek kamuoyuna sunarım.Aksi halde tarafsızlılığımızı yitirmiş olurum.‘‘dedi.

TÜLAY ALBAER; BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM !..

TKF Başkanı Esat Delihasan’ın ve Milli takım antrenörü Levent Aydemir’in sosyal medyadan açıklamalar yapması üzerine eski Milli sporcu Tülay Albaer’de ‚‘‘Gerekli mercilere hukuki yoldan baş vuracağımı ve hakkım olanı alana kadar mücadele edeceğim.

Ama şöyle bir durum var,burada hakkımı federasyondan aramayacağım zaten onlar ellerinden bir şey gelmediğini söyleyip topu spor müdürlüğüne attılar.

Ben bu konuyu spor genel müdürlüğüne yani o merciye taşıyacağım..

Yoksa federasyonu mahkemeye filan vermek gibi bir düşüncem yok.Ama ihmali olanlarında ortaya çıkması gerekmektedir.

Bu işin peşini bırakmayacağımın da bilinmesini istiyorum‘‘ İfadelerini kullandı..

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu… 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı