Karate-DO

Türk Karate’sinin duayenlerinden Shihan Alev Oral vefat etti

Türk karatesinin duayen isimlerinden Shihan Dr. Alev Oral hoca, 69 yaşında vefat etti. Türkiye Karate Federasyonu yayınladığı başsağlığında “Türk karatesinin değerli ismi Dr. Alev Oral hocamıza Allah’tan rahmet; değerli ailesi, sevenleri ve tüm camiamıza başsağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun.” derken, Alev Oral Hoca’nın cenazesinin 19 Mayıs Pazar günü, ikindi namazına müteakip Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi. 

DELİHASAN: ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZİ KAYBETTİK

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Türk karatesine büyük hizmetleri olan değerli bir ismi kaybettiklerini belirterek, “Türk karatesinin teknik, en bilimsel hocalarından birini kaybettik. Türk karatesinin başlangıcından itibaren bugünlere gelmesinde çok büyük emekleri ve destekleri olan aynı zamanda da camia içerisinde akademisyen olan ilk hocalarımızdan biriydi. Karate camiası olarak çok üzgünüz. Büyük bir değerimizi kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun” dedi.

KARATE CAMİASI YASTA

Shihan Alev Oral’ın vefatı karate camiasını da derinden üzdü. Camianın önde gelen isimleri Oral’ın vefatı nedeniyle sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdiler.

Sensei Sadettin Özgenç: Çok üzgünüm mekanı cennet olsun.Ailesinede Allah’dan bol sabırlar versin inşallah amin

Sensei Rıdvan Gümüş: Acı kaybımız… Değerli hocam, Güzel insan Alev Oral hocamı kaybetmemin üzüntüsü içerisindeyim.Yüreğimden bir parça koptuğunu hissediyorum üzerimde emeği çoktu.
Allah rahmet etsin, Mekanı cennet olsun inşallah…

Hanshi İsmet Turna: Camiamızın başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun. Ailesine de Allah bol sabırlar versin inşallah amin.
Sensei Cengiz Deniz: Çok üzgünüm Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun inşallah Ailesine Sabirlar dilerim Başınız Sağolsun
Sensei Hayrettin Hamurcu: Kendisi İle bizzat çalışmış olma şansına sahip olduğum Alev Oral hocamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Merhuma Allah’tan rahmet Sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.
Sensei Ercüment Selamet: Türk karate do cami’a mız bir çınarını daha kaybetti. Shihan Alev ORAL’ Cami’amızın, mükemmel tekniği,engin bilgi ve birikimine sahip yüksek seviyeli hocalarımızdan birisiydi. Gençlik yıllarında aynı kiloda, kategoride şampiyonalarda çok kez karşılıklı mücadele ettik. Efendi, disiplini ve düzgün karakterli değerli hocamızdı. Ailesine ve cami’amıza baş sağlığı dilerim. Merhum hocamıza ALLAH’rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun.

DR. ALEV ORAL KİMDİR?

Türk karatesinin duayen isimlerden Alev Oral, 1950 yılında Ankara’da doğdu. Karateye 1970 yılında başlayan Oral, Uzun yıllar İngiltere’de yaşadı. Shotokan karatenin ustalarından olan Japon Keinosuke Enoeda’nın yanında eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten sonra eğitim hayatına devam eden Alev Oral, İktisat Doktoru unvanını aldı.

Ay-yıldızlı formayı giyen Alev Oral, özellikle kata dalında İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları elde etti. İngilizce ve Almanca bilen Oral, Esat Delihasan başkanlığında TKF Dan Kurulu başkanlığı da yaptı.

Türkiye Karate Federasyonu’nun emektarlarından olan ve bir dönem Eğitim Kurulu başkanlığı yapan Hakan Alpay, birlikte güzel anılara sahip olduğu Dr. Alev Oral’ı, şu sözlerle anlattı:

“Çok entellektüel bir insandı. Kaliteli ve detaycıydı. Türk karatesinin asil insanlarından birisiydi. Her zaman kendi eğitimine büyük önem verir ve öğrendikleri insanlara aktarabilmek için büyük heyecan duyardı.”

DOJOSPOR olarak biz de Shihan Alev Oral’a rahmet, ailesi bata olmak üzere karate camiasına başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı