Kickbox-Muaythai

Halis Avşar: Türk kemposu ses getirecek

dojospor + Türkiye Kempo Federasyonu Başkanı, milli sporcu Halis Avşar, federasyon olarak uluslararası şampiyonalarda önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Federasyon olarak Geçen yıl Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 1 altın, 3 gümüş ve 10 bronz madalya alarak önemli bir yarışmayı geride bıraktıklarını belirten Avşar, Önümüzdeki yıl Tunus ve Portekiz’de gerçekleştirilecek şampiyonalar için şimdiden hazırlıklarını sürdürdüklerini belirtti.

Federasyonu 2002 yılında kurduklarını ve 2014’ten bu yana aktif olarak çalışmalarını sürdürdüklerini fade eden Avşar, Türkiye Muaythai Federasyonu 5. Kadame teknik direktörlüğün yanısıra, Muaythai Federasyonu istanbul İl Temsilciliği görevini yürütüyor.

Kempo sporunun Türkiye’deki gelişimini daha iyi yerlere getirmek için adımlar attıklarını ifade eden Avşar, gençlik ve Spor Bakanlığı ve şube müdürlükleri ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

Federasyon Başkanı Halis Avşar, şunları dile getirdi:

“Türkiye’deki eğitim ve etkinliklerine de devam etmektedir. Federasyonumuz 14-15 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da Eğitim ve Gelişim semineri yapmayı planlamaktadır.

2021 yılı Faaliyet programında yer alan Şubat ayı İstanbul’da Türkiye şampiyonası, Mart ayı milli takım seçmesi, Mayıs ayında ise Ege Bölgesinde Muğla’da Gençlik Kupası yapacağız. Buna ilişkin çalışmalarımız Kempo Federasyonu olarak sürmektedir.

Ayrıca Federasyonumuz  Kempo Sporunu Türkiye’de her bölgeye tanıtmak ve Bölge Antrenörlerimizin, sporcularımızın gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2021 yılında seminerler düzenlemeyi planlamaktadır. ’Federasyonumuz,  gerek ulusal gerekse Uluslararası alanda Türk sporu ve Kempo’ nun toplumda, sağlıklı vatanına ve bayrağına sahip çıkan programlı, disiplinli ve kurumsal çalışma ile zirveyi hedefleyen bir neslin yetişmesini amaç edilmiştir’’

KEMPO NEDİR?

Kempo Anlam olarak ilk kanun demektir.  M.Ö 520 yıllarına dayanmaktadır.

Hindistanlı Budist Bodhidharma adlı kişinin Çin’e yolculuk etmesi ve Shaolin Tapınağında eğitim almasıyla Kempo Çin çıkışlı bir dövüş sanatı haline gelmiştir.  Çin’de asıl terim aslında ‘ch’uan-fa’ idi. Ch’uan “yumruk” anlamına gelir ve “yasa” anlamına gelir. Çin sanatının 1600’lerde japonya’ya gelmesiyle, yumruk (ken) ve hukukun (po) tam anlamıyla çevirisi, ismi kempo’ya çevirildi. 17.yy başlarında Kumamoto ve Nagasi aileleri Kempo’yu Japonya’ya getirmişlerdir. İsmini Kosho Ryu Kempo olarak vermişlerdir.  Kempo Dövüş sanatlarının en tanınmış kişisi Ed Parker’dır. 1964 yılında ilk turnuva yapılmış ve ABD’de Kempo Karate olarak tanınmıştır.

Orijinal Kempo ve ABD Kenpo tarzında 2 stili vardır.

Kemponun içinde Okinawa Japon ve Çin sanatlarını barındıran birçok teknik mevcuttur.

Kempo Tactical System:tanıyalım

Kolluk kuvvetlerinin uygulayabileceği bir sistemdir. Shorinji Kemponun üzerine self defans tekniklerinin katılarak donanımlı hale getirilmesidir.

Kempo Tactical sistemde müsabaka yoktur. Bu sistem sadece güvenlik güzlerine gösterilir. Self defans eğitimi, Bıçak eğitimi, Silahlı eğitim, rakibi en kısa sürede etkisiz hale getirme temeline dayanır.

Bu alanda Avusturya’da eğitimlerini sürdüren eski bir askeri eğitmen olan Cristinel Tunchi başarılı şekilde eğitimlerini sürdürmektedir.

Kempo Self Defense System: tanıyalım

Sivillerin uygulayabileceği bir sistemdir.

İçinde askeri teknikleri barındırmaz.

Sporcular ulusal organizasyonlarda yumuşak silah ve koruyucu ekipmanların kullanıldığı

“Kempo Gladyatör” branşında düzenlenen müsabakalarda Nunçaku, Kısa Sopa, Uzun Sopa, Kılıç, Bıçak ve Çıplak el versiyonu katılarak çalışmalarını göstermektedirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı