RÖPORTAJ

Ersoy Çırlar röportajı yayında:

“Kendilerine rant sağlamak için bana iftira attılar”

İstanbul’da, yaz tatili esnasında,Türk karate Milli takımızın uzun bir süre teknik direktörlüğünü yapmış olan ve Milli takımızın bir çok başarılarında büyük katkıları olan Ersoy Çırlar ile buluştuk,kendisi ile ara sıra sosyal medya üzerinde nezaket icabı hal hatır sorma şeklinde paslaşmamız oluyordu, ilk kez yan yana geldik, amacım kendisinin karate yaşamını mercek altına almaktı.

Bilindiği üzere şimdiye kadar sayısız röportaja imza attım, bazı sporcular vardır, amiyane tabirle adeta ağzından kerpetenle laf alırsınız, bu söyleşimiz ise çok farklıydı !.

Ben daha sorumu bitirmeden Ersoy Çırlar anlatmaya başladı, laf aramızada kalsın, konular da bir birine karıştı ve tatil bitiminde çalışma ofisimde konuları bir birinden ayırmak için bir hayli çaba sarfettim.İşte ses kayıt cihazımıza takılanlar !…

Ersoy ÇIRLAR, Teknik direktörlük yaşamından anılarını ve kendisine bir takım haksızlar yapıldığı iddiasını şöyle dile getirdi; ‘’2013 de ise Akdeniz oyunları Mersinde,Avrupa karate Şampiyonasıda Macaristan’da oldu, her iki şampiyonanın hazırlıklarını 4 ay süre boyunca yaptım,kamplarda hazırladım ve raporlarını yaptım, yani en iyi şekilde teknik anlamda hazırladım,Antrenör de Başkan’ın kardeşiydi.

Bu arada belirteyim,Akdeniz oyunlarında ve Avrupa şampiyonasında milli takımımız rekor kırdı.

Akdeniz oyunları, Mersin‘de olacağı için ödül miktarınıda çok artırmışlar,önce Teknik direktöre 150 bin TL. denmiş sonradan ne yattı bilmiyorum,100 bin TL’de olabilir.

Tabi bu söylem olunca milletin iştahi açılıyor ve bizden istenen taviz alınamayınca;Avrupa şampiyonasına gitmeye 5 gün kala uydurma bir bahane ile‘‘ Hoca sen maça gelme‘‘ dendi ve kamptan ayrıldık!..‘‘

TKF BAŞKANI ESAT DELİHASAN BENİ SAHTEKARLIKLA SUÇLAYARAK, İFTİRA ATTI !..

‘’Azerbaycan Karate Federasyonundan bana bir kart çıkarttılar, Dünya karate şampiyonası, Bremende 2014’de yapıldı, kendi masraflarımı karşılayarak gittim.Azerbaycan ile ilişkilerim iyi olduğu için rica ediyordum ve bana akredisyon kartı çıkarttılar.

Bu karta da Dr. yazmışlar,Dr.kontenjanları olmadığı için ve salona girerek maçları yakından izlemem maksadıyla bana jest yapıldı.

Dönüş de Federasyon Başkanı şöyle bir suçlama yaptı,beni ceza kuruluna sevk ederek;

’’ Ersoy Çırlar, sahte Doktor kartı çıkarttı’’ayrıca ‘’Sahtekar ‘’ diye iftira attı.

Düşünebiliyormusunuz ? Azerbeycan kafilesi adına oranın başkanı imza atmadan okey vermeden,Dr. Kartı nasıl çıkartabilirimki ? Onların kartlarını federasyon da bir memur çıkarmaktadır.

İftiranın ve yalanın bu kadarınada pes yani, insan Allahtan Utanır !..‘‘

DÜNYA KARATE ŞAMPİYONU ENES ERKAN’DAN DOPİNG İDDİASI !..

Dünya Şampiyonasında tribünde oturuyoruz,Almanya’da yaşamını sürdüren karate antrenörü olan kardeşler Akay Özdemir ve Gökay Özdemir ile birlikte, Gökay’dan rica ettim, kahve aldır diye,tam kahvelerimizi içerken o esnada Erkan Enes ile Eşi yanımıza geldi, bende tekrar Gökaya rica ederek Enes’ede bir kahve al diye, Enes kahvesini içti, Türkiye dönüşü Disiplin Kurulundan şahsımı suçlayan dilekçe ile karşılaşıyorum. Enes Erkan’a,Başkanın kardeşi tarafından baskı yapılıyor ve evladım gibi sevdiğim Enes‘de şikayetinde ben onun kahvesine Dopink maddesi attırmışım şeklinde dilekçe veriyor,düşünebiliyormusunuz?

Enes benim evime Ailesi ile gelmişliği var,bende onun evine gitmişliğim var, temiz bir çocuktur kendisi.Karate’de yaşadığım en çok zoruma giden olaylardan biridir.

Enes Erkan demedi mi böyle bişey yok filan diye ?

Yaparmı ? Ben görevde değilim ya, yaptırılıyor.Halbuki pırıl pırıl bir çocuk. Ben öyle bişey yaparmıyım,sporcumun kahvesine ilaç atacak kadar ben o kadar şerefsizmiyim ?..

Yaptıysamda Allah belamı versin.Ama Allah kimsenin yanına bırakmaz, bakın başarı derecesi düşmeye başladı. 6 sene ceza aldım,Antrenörlük belgem iptal oldu.Kimi kime şikayet edeceksiniz ?

Ama kendi yandaşları ve çıkarları olan kişiler elli tane nane yeseler dahi onlara bir şey olmaz.

Asla görmezler ve yok derler, ceza alsa bile biri, o ceza anında ortadan kaybediliyor. Maalesef böyle..?

Uluslararası spor tahkim mahkemesi (C.A.S) mevcut, Avrupa’da sporcular ve antrenörlerin sorununa bu kuruluş çözüm buluyor, siz bu haksızlık iddialarınızı neden bu kuruma taşımıyorsunuz?

‘’Antrenörler ve sporcular gidemiyor,çünkü önünü kapatmışlar.Bütçe zaten ellerinde, bu konuda serbestler.Her türlü yetkiyi kullanıyorlar.Yönetmelilikte olmadığı içinde (C.A.S )’ a gidemiyorsunuz.C.A.S’a gitmiş olsam bunlar zaten ceza alırlardı.

A Milli takımın %80’i Büyükşehir Belediyesinin sporcusu, bunlar şampiyonalarda derece yaptıklarında Büyükşehir’den de, devlet’tende ödül alıyorlar.Federasyondan yönetim kurulu kararı ile özel olarak ödül kararı çıkartmış arkadaş !..Bunlarla çalışmak için piyon olmak lazım.Yanındakilerinde ufak tefek menfaatı vardır.Her türlü yetkiyi kendisi ve kardeşi kullanıyor ’’.

( Bu arada Ersoy Çırlar açıklamaya çalıştığı birbirinden ilginç beyanatları dinlerken gelen neskafelerimiz soğudu ve geri gitti, tekrar ısmarlandı. ) J

DÜNYA KARATESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM ! ..

Sadece siz cezalı değilsiniz ki, milli takımızın eski sporcusu Rıdvan Gümüş’de cezalıdır!..

‘’Ben bir çok kez ceza aldım, Rıdvan Gümüş ‘ de Hakan Alpay’ın teknik direktörlüğü sırasında aralarında bir tartışma çıkıyor ve yumruklaşıyorlar.O zaman bende antrenördüm.Rıdvan hoca ceza kuruluna verildi ve ömür boyu hak mahrumiyeti cezası aldı.Rıdvan hocada savunmasını yapmadığı için hatalıydı.Belki savunma yapsaydı da aynı cezayı alacaktı.Rıdvan Gümüş müsabıklık dönemimizde arkadaşımdır, benden daha başarılı olan bir isimdir. Bence yasaklı olmasaydı ve kendisine antrenörlük imkanı verilseydi oda ülkesi için en iyisini yapardı.

Yasaklı olmasaydı çok büyük başarılara imza atabilecek bir kapasitedeydi ’’.

Siz cezalısınız zaten, bu halde görev bekliyormusunuz ?

‘’ İki sene sonra cezam bitiyor, Bana yurd dışından bir çok Ülkeden teklif geldi.

Son olarak Japonya’da yapılan şampiyona esnasında Bulgar’lar bana 3.000 Euro karşılığında teknik direktörlük teklifi yaptılar.

Saudi Arabistan ve diğer Arap Ülkelerinden sürekli teklif alıyorum.

Sürekli yurd dışından seminerler için davet alıyorum, Başta Almanya olmak üzere Rusya,Kazakistan,Bulgaristan, Mısır ve bir çok Arap ülkeleri dahildir, ayrıca bir çok Ülkeninde milli takımlarını çalıştırdım.’’

KUMİTE’DE ANTRENÖR OLARAK DÜNYA KARATESİNDE İDDİALIYIM !..

‘’Bende Antrenör olarak Dünya’da iyi bir kariyer yaptım.Çünkü hiç bir zaman yatmadım. Bana göre karate de Fransız sistemi en iyisidir.Dünya karatesini yakından takip ediyorum, hangi sporcunun ne yapacağını önceden kestirebiliyorum.Başarılı olmamın sebebide budur. Dünya karatesini çok iyi bilen biriyimdir.Benim hayatım,gecem gündüzüm karatedir.

Ağırlık olarak kumite’dir.Halende aktif olarak kendim için çalışıyorum ayrıca kendimi sürekli geliştiriyorum, Dünya karatesini yakından takip ediyorum.Türkiye’yi bırakın dünya’da antrenör olarak kendime rakip görmüyorum.Bu konuda iddalıyımdır.’’

TÜRKİYE KARATE TARİHİNİN EN BÜYÜK BAŞARISI !..

‚‘‘Türkiye karate tarihinde ilk kez Bayanlarda 1998 de Brezilya Rio’ de Jenerio da da Teknik direktörlüğümde Dünya BÜYÜKLER Karate Şampiyonasında Bayanlar Kumitede Karate Tarihinde bir ilki başararak Dünya Şampiyonluğu kazandık.

Erkan Taçbaşı da Antrenördü, ayrıca Brezilya’da ,dünya Şampiyonasında madalya sıralamasında genel klasmanda Dünya 3. Sü olduk ve ve buda Karate Tarihinde bir ilk ve en büyük Başarı idi ayrıca halen bu rekor hala egale edilemedi.

Bunlara rağmen Sn. Başkan bir Federasyon bütçesinden bir kitabcık çıkartıyor ve Sayın Hakan Alpay bu görevi yapıyor, ama burada Esat bey, bu başarıları ilk kez alınan dünya takım şampiyonluğunu ve

Karate de Büyüklerde genel klasman Dünya 3. lüğüne yer verdirmiyor!.. Neden ?

O başarıyı getiren Teknik direktör Ersoy Çırlar ve Antrenör Erkan Taşbaşı olduğu içindir.

Ondan sonra çıkıyor ve millete hava basıyor, dünya sıralamasında birinciyiz !.. Hikaye…

Ama bizim camiada yiyor, isterse yemesin,çünkü gerçekleri çarpıtıyorlar.

Dünya büyükler Şampiyonasında madalya sıralamasında genel Klasmanda 1.olduğunuzda,

ancak ben Dünyanın zirvesindeyim demeye hakkınız olur.

Rahmetli Aybars Kılıçaslan Taekwondo’dan gelmesine rağmen çok da iyi karate Federasyon başkanlığı yapmıştı ve büyük katkıları oldu bu spora ama maddi problemler başladı ve zorluklar yaşadık. 15 sene Federasyonlarda görev yaptım.’’

Milli takımızdaki antrenörleri başarılı buluyor musunuz ?

‘’Olimpiyatlar da karate başarılı olacaksa mevcut kadrodan kız takımımızı çalıştıran Levent Aydemir’i ayrı tutuyorum.kendisi başarılıdır.

Murat Delihasan uyanıktır.Maçları iyi okuyan birisidir.Teknik anlamda kendisi çok teknik değildir.Teknik direktör olacak bir kapasitede değil ama antrenör olarak faydalı olabilecek durumda,

Balkan şampiyonasında 30 tane Antrenör olurmu ? Nerde görülmüş yani ? Biz zamanında 10 antrenör dediğimizde bu kadar olurmu yahu diyorlardı.Beni tefe koyarlardı..Şimdi 30-40 antrenör götürüyorlar, neden çünkü rant olayı var, Hotel olayı var.

Mesela Türkiye şampiyonaları yapıyorlar.Valiliklerden, gençlik ve spor müdürlüğünden sponsorluk alıyorlar.75-100 bin TL civarında ve bu para oraya aktarılıyor.Federasyonun 5 Trilyonluk bütçesi ise ayrı, yani şu an karate Federasyonun geliri eski para ile 8 Trilyon civarındadır. Kendisinin normal bir klüstür arabası vardı, nerden geldi bu pahalı arabalar ? Federasyon başkanlığı fahri bir görevdir.

Mesela kamplarda görev yaptığım harcırahım yatmamış,spor müdürlüğü de bana belge gönder diyor.Yahu zaten kamp da görevli olduğum listede var, harcırahım yatmamış,kayıtlar federasyonda zaten var. ’’

 

Yetiştirdiğiniz Uluslararası başarı yakalayan sporcularınızı açıklarmısınız ?

DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN ÖĞRENCİLERİM,YILDIZ ARAS VE HAKAN YAĞLI İLE GURUR DUYUYORUM !..

‘’15 sene emek verdim,yetiştirdiğim Avrupa ve Dünya şampiyonları bireysel ve sayı olarak şu an bir başka antrenörün çıkarttığını sanmıyorum.En çok benim sporcularım başarılı oldu.

Bunlardan Yıldız Aras, 13 defa Avrupa şampiyonu, 5 defa da Dünya şampiyonu oldu.

Ayrıca Dünya kupalarında da 4-5 defa 1.liği mevcuttur.Bu benim sporcumdur.Kanıt ortadadır.

15 yıl milli takım haricindede özel olarak çalıştırdım bu kızımızı..Tekniktir kendisi,hatta bir gün benim çenemi bile sakatladı, kuvvetlidir.Kendisinin sakatlandığında ve ameliyat esnasında ise sürekli yanındaydım,şimdiye kadar kendisini yanlız bırakmadım.Yıldız Aras karate camiamızda gelmiş geçmiş karakter olarak en düzgün bayanlardan biridir.Yiğidi öldür ama hakkını yeme,Yurddışında görevli olmadığım halde Meksika dahil arkasından koşturdum,Boğaziçi,Avrupa ve Dünya şampiyonlarında sürekli yanındaydım.Şu an Fedrasyonda gençlerde görevli o bakımdan sık sık görüşemiyoruz,şunu söylemek istiyorum,Yıldız Aras’ı yetiştirdiğini iddia eden arkadaş acaba Kapıkule sınır kapısından dışarı çıkmışmıdır ?

Malesef karate’de kesinlikle ‘’Ahde Vefa’’ yoktur.

Hakan Yağlı’da benim sporcumdur, Avrupa ve Dünya şampiyonluğunu yakalamış başarılı bir sporcumdur.Bunların haricinde daha bir çok Avrupa ve Dünya şampiyonalarında derece yapmış sporcularım bulunmaktadır, bana yaptıkları yanlışlıklardan dolayı isimlerini vermek istemiyorum.’’

OLİMPİYAT OYUNLARINDA ŞAMPİYON OLAN SPORCULARIN ÖDÜLÜ ARTACAKTIR !.

Bilindiği üzere Karate Olimpiyat oyunlarına nihayet kabul edildi,Türk karatesi başarılı olurmu sizce?

‘’Olimpiyat olayına gelince; Olimpiyat olayı işin işine girince ödüllerde arttı.Olimpiyat şampiyonu olan bir sporcu 2 bin cumhuriyet altını alıcak.Avrupa şampiyonu olan 500 cumhuriyet altını alıyor olarak TL. Bazında çok büyük bir para.

Zaten milli takımın %80 nini Büyükşehir sporcusudur.Antrenörler tabi para alacaklar.

Ödüller arttıkça sporcuda daha iyi motive olcaktır.Olimpiyatlarda Bir karate sporcusunun madalya alması kadar güzel bir şey olamaz.’’

TKF ESKİ DÜNYA ŞAMPİYONLARIMIZ HALDUN ALAGAŞ VE YILDIZ ARAS’DAN YARARLANMALIDIR !..

‘’Benim kanımca Haldun Alagaş ve Yıldız Aras gibi isimlerle Büyüklerde Milli takımıza takviye yapılmalıdır.Gençlerden bahsetmiyorum, onları baza almıyorum.Büyükler her zaman gözümün önünde, mevcut kadro ile zor, nedeni ise rant yani gelir çok yükseldi, Bşk.nın kardeşi teknik direktör olmaya haiz değildir.Maddiyat ön plandadır.Türk karatesinde zaten başarı var, Anadoluda milyonlarca insan karate yapıyor.Ama avrupa da insanlar büyükler kategorisinde bir kaç şampiyonlıktan sonra müsabıklığı bırakıyor, bizdekiler ise 35 yaşına kadar bırakmıyor, çünkü maaş alıyor.Devletten gelir ve bir çok ödül var. Türkiye kadar ödül ve maaş veren bir ülke yoktur.Biraz Azerbaycan’da var.Almanya’da çok komik rakamlar var.Diğer Ülkelerde insanlar milli takımı için bayrağı için geliyor.Bizdekiler ise ayyıldızı bahane ediyor ama % 90 maddiyata önem veriyorlar.

Ben bir sporcu içinde kendim içinde hoş görmüyorum. ‘’

Başkanlık seçimleri konusunda görüşlerinizi açıklarmısınız ?

‚‘‘Bu sene Olimpiyatlardan sonra 6 ay içinde kanuni sürece göre Federasyon Başkan adayları seçilecek, Mevcut Şartlarda işin başındaki başkan sanırım 21 Ekim için Genel Kurul kararı almış adamlarda şans var, para var ve federasyon imkanlarını çok iyi kendi çıkarları konusunda kullandılar.

Kimler adamlarıysa onları yurt dışına antrenör idareci sporcularını gül turnuvalarına milli sporcu olarak götürüyor herkese baskı, herkes tırsmış, herkes gebe bunlara rakip olacak kişinın şansı ne olur? Olmaz adamlar yüzde 90 elde hazır delegeleriyle seçim yapacaklar yani güle oynaya genel kurul olacak, lafta formalite yani, adil olup olmadığının kararını kamuoyuna bırakıyorum.’’

Türk karatesinin önderi Hakkı Koşar, eskisi gibi Federasyonda veya millli takım olaylarında göremiyoruz ?

‘’Türkiye’ye gerçek Shotokan karate’yi Hakkı Koşar hocamız getirmiştir.Kendisi hocamızdır, iftiharımızdır.Kendileri kısa bir dönem Federasyon Başkanlığı yaptı. Bu dönemde kendisine destek veren ve sevdiklerine birden DAN vermede bence hata oldu.Daha sonra görevde kalamadı.Hakkı hocamız geleneksel karateyi yapmaktadır. WKF sistemine pek sıcak bakmıyor. Ama TKF başkanı ile arasının iyi olduğunu biliyorum ve TKF onursal başkanımızdır.’’

WKF sistemini benimsiyormusunuz ?

‘’Geleneksel karate’yi seven sevebilir,H.Alpay’a asistanlık yaptım, kendiside WKF sistemine sıcak bakmıyor ve adaptasyon değil, ama şu an sistem WKF sistemine diğer stillerde adapte olmuştur.Dünya geneli baktığımızda % 80’ni hareketli sisteme adapte olmuştur.WKF sisteminde 8 Puan sistemi olarak bir hareketlilik kazandırıldı.Daha önce Olimpiyatlar için iyi gözle bakılmamasını sebebi aktivasyonun şimdikine göre az olmasıdır. Şu anki sistemde 2 bayrak kalkmadan puan verilmiyor,eskiden orta hakem karar verebiliyordu.

Şu anki sistem bence daha iyidir. Gençlerde Bayan kategorisini Türkiye olarak teklif eden ilk olarak biz olduk,bunda Kasım Keleş’inde Türk karatesine faydası olmuştur.bu nedenle kendisinede Türkiye’de görev vermiştim.’’

Dünya geneline objektif olarak baktığınızda Türk karatesi sizce başarılımıdır ?

Kumite’de Japonların küçük sıkletlerde şansı fazladır.Ama karate olimpik olduktan sonra iş daha çok farklılaşacaktır.Esat Başkan iyi seviyede olduğumuzu söylüyor, doğru ama üst seviye olarak bir numarada değiliz.Bir numara olmamamız içinde de bir sebep yok. Önemli olan dünya şampiyonasıdır.Avrupa şampiyonası değil.Dünya şampiyonası çok farklıdır.Şimdi olimpik olduk ve en üst şampiyonluk çıtası olimpiyatlardır.Dünya klasmanında birinci olabiliyormusun ? Klasmanda 1.olmak ayrı, takım olarak 1. olmak ayrıdır.Tabi ki Türk karatesi kötü değil iyi çok ilerde, ama daha öncede benim zamanımda da iyiydi.

JKA’dan ayrılan efsane isimler bunlardan, başta Sensei Kanazawa,Yahara, Asai vs. kendilerine özgü birer stiller adı altında özerk Federasyonlar kurdular, neredeyse her yıl Avrupa ve Dünya şampiyonaları düzenleniyor,sizce olay ticarete mi dönüştü ?

Bu organizasyonlar Türkiye’de yapılıyor.Çakma şampiyonalardır.Federasyon adı altında da yapılıyor, Bu işi en iyi   Ercüment Taştemir arkadaş yapıyor.Şimdide Federasyon Başkanı kendisini yanına aldı ve koordinatör yaptı.Biz onu hakem olarak yetiştirdik ve destekledik.Başkan Aydoğan Çelik zamanında zamanında kendisi tecrübe kazandı,bu arkadaş benim yanımdayken Esat bey aday olunca onunla oldu.

Bu işleri yaptılar, ettiler bayağıda para kazandılar, daha sonra da ters düştüler ve Ercüment’i gönderdiler.Şimdi Başkanlık seçimleri yaklaştı ve yine Esat Başkan’ın yanında (!) çünkü o bütün açıklarını biliyor.

Türk Milli takımın adını kullanarak, seminer vs. için bir takım ülkeleri çağırmak ve dolayısıyla yapılan rant olaylarına karşıyım,bunlar yanlıştır,çünkü Milli takımımız ve bazı sporcularımız uç noktadır bunları kullanmak çok yanlıştır.Mesela Uluslararası bir şampiyona için diğer Ülkeler maça yakın 10-15 gün önce toplanır kamp yaparlar, daha öncede Dojo’larında çalışırlar, dünya Ülkelerinde böyle bişey yoktur, fakat bizde 6 ay önce 5 yıldızlı hotellerde (Genelde aynı Hoteller.) kampa alınırlar (!) burada da rant olayı var.Her hafta turnuvaya adammı gider ?

Bazen bir haftada 4 turnuvaya adam gidiyor.Bu para nereden geliyor ? Demekki bu işin içinde rant var ki bu adamları buralara gönderiyor. Bütçeyi birazda eğitime kullanmak gerekir.

Dojo’lar kan ağlıyor,kapanıyor.Şu an Karate bir kaç Belediye kulübünün tekelindedir. Federasyonun statüsünde % 15 bütçe olarak eğitime yardım öngörülüyor. Eşe dost’a bir kaç tatemi ile elbise vermekle olmaz.Karate’nin şimdiye kadar olimpik olamamasının nedeni özel Federasyonların çok olmasındandır.Özel federasyon olaylarına burada olsun, Almanya’da olsun, şahsen karşıyım.

ÖZERK FEDERASYONLAR ANCAK PATATES ŞAMPİYONASI YAPARLAR,GEÇERLİLİĞİDE YOKTUR!..

Resmi federasyon varken ne işi var bunların ? Bu Ali’yi ve Veli’yi dolandırmaktır. Tamamen ticaret olayıdır. Bunların düzenledikleri Patates şampiyonluğudur.

Geçmiş yıllara bakarsak Karate Olimpik olmasına ramak kalmıştı.Fakat Rahmetli Nishiyama senseinin ABD’deki Federasyonuyla anlaşamadığı için olmadı, kabul edilmedi, sen, ben olayı oldu, Başkanlık olayında,rafa kaldırıldı, yoksa Karate çoktan Olimpik olmuştu.

Benim sporcumun adeta anası ağlıyarak ne zor şartlarda Avrupa ve Dünya şampiyonu oluyor!.

Resmi federasyonların bünyesinde müsabık ve antrenörlüğü ile bir yere gelemeyenlerdir.

Adam koymuş 50 tane sıklet, kupa, madalya, Belge, bunları hepsi indiragandi.

Patates turnuvasından Avrupa ve Dünya şampiyonu oluyor !..

Bunların ne geçerliliği var ?

Bunlara kesinlikle müsade etmemek lazım.

Sadettin Özgenç; Türk karate camiasında deprem yapacak iddialarda bulundunuz,rahatsız olanlarda size cephe alabilirler.Teşekkür ederim.

Ersoy Çırlar: Sorun yok, ben gerçekleri dile getirdim,Teşekkür ederim. O s s

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı