AikidoRÖPORTAJ

JAFF RAJI: AİKİDO’DA MÜSABAKA OLURSA TATAMİ SAVAŞ ALANINA DÖNER

Akido'nun farkı, müsabakasının olmamasıdır!

RÖPORTAJ: TUNCAY ÇINAR

Tuncay Çınar (T.Ç.): Aikido ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Jaff Raji (J.R.): 13 yaşında, televizyonda “Kungfu” isimli bir film ile savaş sanatlarını tanıdım ve bu filimi seyrederken her şeyi sihirli ve belirli bir biçimde yapan yaşlı bir adam vardı. Genç bir adam bu yaşlı adamın yaptıklarından etkilendiğini gördüm. Gelecekte bu yaşlı adam gibi olmaya karar verdim. Birkaç yıl sonra bir televizyon gösterisinde O’ Senseyi izledim ve aslında tam olarak ne yaptığını anlayamadım. Bu yaşlı adamın Kungfu filmindeki adam gibi göründüğünü fark ettim. Bu adam gibi olmayı istedim ve Aikido’ya başlamak için yer aradım. Bir dojo buldum ve başladım.

AİKİDO’NUN FARKI MÜSABAKASININ OLMAMASIDIR

T.Ç.: Daha önce başka bir savaş sanatı ile uğraştınız mı?

J.R.: Hayır. Aikido’dan önce başka bir savaş sanatı ile uğraşmadım; Ancak iyi bir sporcuydum. Orta düzeyde jimnastik, futbol, hentbol, basketbol, kayak gibi mücadele sporlarıyla ilgilendim. Aikido’ya başladıktan sonra, Aikido içinde bulunan İaido, Jodo gibi silahlara ait sanatlarla tanıştım. Birkaç yıl sonra İaido ve daha sonrada Jodo’ya başladım. Bir süre sonrada bunlarda eğitici konumuna geldim. Ayrıca benim için Aikido’ya katkı sağlayabilecek diğer disiplinler için de iyi bir gözlemciyim.

MÜSABAKA OLURSA AİKİDO SPORA DÖNÜŞÜR

T.Ç.: Aikido ve diğer savaş sanatları arasındaki farklar nelerdir?

J.R.: Öncelikle Aikido ve diğerleri arasındaki fark, futbol, hentbol, basketbol arasındaki farklar gibidir. Prensipte aynıdırlar ancak farklı teknikler kullanırlar. Birinde el diğerinde ayak kullanılır mesela. Ancak Aikido ile diğerleri arasındaki en büyük fark Aikido’da müsabaka bulunmamasıdır. Bu Aikido’yu, Karate, Judo, Kendo gibi diğerlerinden ayıran en büyük farktır. Diğerleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, adım adım önce Japonya’da daha sonrada sonra da tüm dünyada müsabaka sporlarına dönüşmüşler hatta olimpik spor haline gelmişlerdir. Aikido ise bizim için hala geleneksel yapısını muhafaza etmektedir. Aikido’yu gerçek savaş sanatı olarak değerlendirebiliriz.

Aikido’ya müsabaka eklerseniz hızla spora dönüşebilir. Böylece sadece teknik açıdan iyi hale gelmek ön plana çıkar. Dünya ya da Olimpiyat şampiyonu olmak için müsabakaya yönelik, yalnızca teknik gelişime odaklanırsanız bunu sadece gençler yapabilir. Başta da söylediğim gibi ben bunu yaşlandığımda da yapabilmeyi istiyorum. Eğer müsabaka öne çıkarsa Aikido’yu bırakmak zorunda kalırım.

T.Ç.: Aikido toplumda nenden bu kadar popüler hale geldi?

J.R.: Bence en önemli nedenlerinden biri yarışma ya da müsabakasının olmamasıdır. Aikido yapan insanların çoğu yetişkin insanlardır. Aikidoya başladığım 20 yaşında vücut enerjimin daha yerinde olduğu dönemlerde, yaşlı insanların gençlerden daha iyi olabileceğini gördüm. Yaş ilerledikçe sadece teknik olarak değil aynı zamanda düşünce olarak da daha iyi hale geliyorsunuz. İnsanlar daha nazik, daha zeki ve teknik olarak daha iyi hale geliyor. Aikido televizyondan izlenerek değil, insanların bir birleriyle teması konuşması ve paylaşmaları ile popüler hale geliyor. Aikido kendi kendini geliştiriyor.

T.Ç.: Türkiye’deki semineriniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

J.R.: Bu benim Türkiye’ye ikinci gelişim. Benimle ilgilenen insanlarla tekrar bir araya gelmekten mutluyum. Kendimi çok daha rahat hissediyorum. Gelecekte çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu hafta sonu birlikte geçirdiğimiz iki gün boyunca gelecek için iyi tohumlar attığımız kanısındayım.

T.Ç.: Bu röportaj için teşekkür ederim.

J.R.: Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı