Karate-DORÖPORTAJ

MEHMET YAKAN: KATADA BAŞARININ SIRRI ÇOK ÇALIŞMAK

Avrupa

ŞAFAK BOZKURT-DOJOSPOR

Mehmet Yakan Türk Karatesi’nin son zamanlarda yetiştirdiği en önemli genç yeteneklerinden. 48. Avrupa Karate Şampiyonası’nda kata yarışmalarında ülkemize tarihinde ilk kez kazandırdığı Avrupa üçüncülüğü ile bir kez daha yıldızı parlayan milli sporcurumuz daha önce de birçok başarıya imza attı.

Uluslararası şampiyonalarda kata dalında yarışmaları geçmiş yıllarda ihmal eden Türkiye, Esat Delihasan’ın Federasyon Başkanlığı’na gelmesi ile adeta atağa kalktı. Kumitede birçok Dünya ve Avrupa şampiyonu çıkaran Türkiye, artık ‘kata dalında da varım’ dedi.

BAŞARILARINA YENİLERİNİ EKLİYOR

  1. Avrupa Karate Şampiyonası’nda Türkiye kata yarışmasında takım olarak ücüncülük elde ederken, bireysel olarak da Mehmet Yakan’ın getirdiği üçüncülük ile mutluluk yaşamış oldu. Şampiyona sonrası dojospor’a konuşan milli sporcumuz Mehmet Yakan, Türkiye’ye kata dalında ilk defa dünya şampiyonluğunu getiren bir sporcu olarak Avrupa’da elde ettiği başarıların kendisini memnun ettiğini söyledi.

Dünya ve Avrupa Şampiyonu sporcurumuz Mehmet Yakan, “Geçen yıl İspanya’daki Avrupa Şampiyonası’nda grup finaline kalarak bir ilki başarmıştım. Üzerimde daha çok yük olduğunu hissediyorum. Daha çok çalışmamın gerektiğinin bilincindeyim. inşallah önümüzdeki yıllarda daha da iyi dereceler elde edeceğim.”

BU BAŞARIYI ELDE ETMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK

Türkiye’ye büyüklerde Avrupa üçünlüğü kazandırarak ismini Türk Karate tarihine yazdıran Mehmet Yakan görüşlerini şöyle dile getirdi: “Bu başarıyı elde etmek çok güzel bir duygu. İlk olmanın verdiği ayrıcalığın da farklı bir sevinci oluyor. Bu başarıyı elde etmek için gerçekten çok büyük çaba sarfettik. Uzunca bir hazırlık dönemi ve turnuvalar geçirdim. Ama bu şampiyonaya gelmeden önce başarılı olacağımı biliyordum. Çünkü çok çalıştık. Federasyonumuz da bize çok iyi destek verdi. Sonunda hep birlikte başardık. Tabi şampiyonalarda her zaman hakettiğimiz sonucu da alamayabiliyoruz.

Uluslararası turunvalarda hakem lobisinin Fransa’dan yana olduğu bariz bir şekilde kendini gösteriyor. Grup finalinde Fransız sporuyla olan maçta ben daha iyi olmama rağmen hakemler Fransa’yı tercih etti. Tabi burada hakemlerin verdiği kararı eleştirmekten ziyade bu ülkenin bu tür şampiyonalarda hakemler üzerindeki lobisinin etkili olmasına dikkat çekmek istiyorum. Türkiye olarak bu konuda daha aktif olmalıyız”

KATA’DA BAŞARININ SIRRI ÇOK ÇALIŞMAK

Kata ve kumite arasında önemli bir fark olduğunu herşeyden önce çalışma disiplinin farklı olduğuna dikkat çeken Mehmet Yakan, katada başarılı olmak isteyenlere tavsiyesi şöyle:

“Katada başaralı olmak için 10-15 yılınızı feda etmeniz gerekiyor. Tabiri caizse biraz deli olmak lazım. Yıllar boynca hep aynı şeyleri tekrarlıyorsun ve yıllar sonra tüm hareketler vücudunuzla bir uyum sağlıyor. Nefesiniz, hareketleriniz, bakışlarınız, süratiniz, dengeniz… tüm bunlar uzun yıllar çalışarak elde edilebilen yetenekler. Daha doğrusu kata için yetenek artı çok çalışma ve sabır diyebiliriz.”

LUCA VALDESİ’Yİ BEĞENİYORUM

Kata dalında bir efsane olarak nitelendirdiği İtalyan Luca Valdesi’yi beğendiğini söyleyen Mehmet Yakan sözlerini şöyşle sürdürdü: “Luca benim önemli bir rakibim. Stillerimiz farklı. Sporcu olarak katada kendime örnek olarak spor salonumuzda Fikret Yılmaz isimli hocamız vardı. Ben onu örnek alıyorum”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen Boğaziçi Karate Turnuvası’nda Mehmet Yakan, İtalyan Luca Valdesi’yi geçerek birinci olmuştu. Bu güzel sohbet için milli sporcumuz Mehmet Yakan’a dojospor olarak teşekkür ediyoruz.

 

1992 Afyonkarahisar doğumlu olan Mehmet Yakan, 2000 yılında başladığı Karate’de bugün Türkiye’nin sembol isimlerinden biri olarak karşımızda. Mehmet Güngel’in (solda) öğrencisi olan Mehmet Yakan, ülkemize uluslararası şampiyonalarda kata dalında Dünya, Avrupa Şampiyonluğu ve Avrupa üçüncülüğü kazandırdı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı