Karate-DORÖPORTAJ
Trend

SHOTOKAN KARATE EFSANESİ SHİHAN HİDEO OCHİ (8.Dan) İLE UNUTULMAZ 3 GÜN!..

JKA karate semineri öncesi ve sonrasında neler yaşadık ?

Sayğıdeğer DOJOSPOR okuyucuları; bu yazımda izninizle yaşadıklarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Röportaj’dan ziyade, Almanya’nın Saarbrücken kentinde yaşamını sürdüren Sensei Ahmet Sönmez’in organizasyonunu yaptığı spesyal JKA karate semineri öncesi ve sonrasında neler yaşadık ?

Shihan Ochi röportaj vermeyi sevmez..O bakımdan dolu dolu 3 günümüzü sizlere anlatmaya çalışacağım.

Benim yaşadığım Essen şehri ile Saarbrücken şehri yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk mesafesinde,Sensei Sönmez’in davetini kırmadım, iyikide kırmamışım, yaşadığımız 3 gün 3 gece unutulmazlarım arasına girdi.

JKA Avrupa teknik direktörü Shihan Hideo OCHİ (8.Dan) 28.kasım akşamı söz verdiği üzere seminerin yapılacağı Saarbrücken’e, Belçika,Lüksemburg üzeri geldi, valizini hotele bıraktıktan sonra hep beraber gittiğimiz nezih ve bir İtalyan restaurant’ında merakımızı şu sözlerle giderdi;

‘’Belçika seminerim sonrası Lüksemburg’da bir Japon arkadaşıma destek olmak için uğradım, JKA’yı bu minik ülkede de yaygınlaştıracağız’’..

Bu arada şef garsona menüden seçtiğimiz yemeklerimizi ısmarladık, o sıra restaurant sahibi eşantiyon olarak masamıza başta çorba ve ve süslenmiş janbon türü gönderdi, Ochi sensei’yi o an adeta gülme krizi tuttu..Önümüze gelen tabak tepsi büyüklüğünde ve ortası hafif çukur ve içinde sebzeli çorba vardı, hepimiz bu olaya gülüştük tabii, daha sonra Shihan Ochi ve Ahmet Sensei balık bende italyanlara özgü etli karışık menüsü geldi, yemek yerken sohbetimizde koyulaşmaya başladı, Ochi hocamızı bulmuşken birbiri ardına sorulara başladım.

Karatenin kurucusu Funakoshi’nin keşfettiği kataları Shihan Nakayama neden değiştirdi ? Asai,Kanazawa,Yahara ve diğer senseiler neden kendilerine organizasyonlar yaptılar ve neden JKA’dan ayrıldılar ?

‘’Nakayama benimde hocamdır, kendisi direk olarak Funakoshi ile çalıştı, ileriki zamanlarda kata ve diğer teknikleri daha modern hale getirdi, diğer sorunuza gelince, her sensei kendinden sorumludur,onların verdiği kararlara saygı duyuyorum, zamanla JKA bünyesinde anlaşmazlıklar oldu,ayrıldılar ve kendi başlarına yeni yeni organizasyonlar kurdular..hepsi değerli hocalardır,hayatta olanlarla zaten görüşüyorum.’’

 

Bu arada ben tabağımdaki eti kemiğinden bıçağımla ayırmaya çalışırken, Ochi sensei önünde duran yemek bıçağıyla benim etleri tek tek kemiklerinden keserek ayırdı, Japon işi olsa gerek hem de bir iki dakika içinde..Düşünebiliyormusunuz ? Koskoca bir karate efsanesi benim tabağımda etleri kesiyor ve buyur diyor (!) Kendisine nazikçe teşekkür ediyorum. Ayrıca tabağındaki balık fazla gelince yarısınıda Ahmet sensei’nin tabağına koydu, isterse Ahmet sensei yemesin, emir büyük yerden geldi, bu balıklar bitecek Ahmet dedi.. ( gülüşmeler )

Bu arada fırsat budur diyerek, gazetecilik dürtüsü olsa gerek yine sorularımı sormaya başladım,

’’ Hocam, siz dünyaca tanınmış bir karate efsanesisiniz, neden kendi adınıza bir karate birliği veya organizasyonu kurmadınız ?

‘’ Ben JKA’da karateye gözlerimi açtım, benim arkamda Hocalarım Tsuyama ve Nakayama vardı, kendilerine minnettarım, ben JKA’lı doğdum ve JKA’lı olarak yaşamımın sonuna kadar devam ettireceğim.’’

Bu arada yemeklerimizi bitirdik, meyvalarımız geldi, yanınada yıllanmış İtalyan şarabı ikram edildi,Ochi hocamızın keyiflendiğini görünce bende daha çok cesaretleniyorum ve sorularıma devam ediyorum; ‘’ Almanya’ya sizi o zamanlarda JKA şefi Nakayama’mı Almanya’ya görev almanızı istedi, ayrıca sizden önce Kanazawa sensei Almanya başantrenörlüğü yapıyordu, açıklık getirirmisiniz ?

‘’Haklısınız, kanazawa sensei, burada başantrenördü, o sıralar Asano sensei ile ailelerinden evlendirme vs. oldu, bu nedenle kanazawa’da Japonya’ya Honbu dojoya dönmek istiyordu,o arada bana şefimiz Nakayama, sen Almanya’da JKA sistemini yayacaksın ve buna inanıyorum,dedi,Kanazawa ile görev değişikliği yaptık’’..

Almanya’ya İlk geldiğinizde dil ve uyum sorunu yaşadınız mı ?

‘’Eşim İngilizce öğretmeni olduğu için zorluk çekmedim, eşim sürekli tercümanlık yaptı bana,Almanların %90’nı zaten İngilizce biliyor, hep saygı ve sevgi gördüm.’’

Gençliğinizden anılarınızı bizimle paylaşırmısınız ?

‘’ Nakayama sensei bize bütün karate-ka’lar Üniversiteyi bitirecek şeklinde ültümatom vermişti,mecbur kaldık,Japonya’da üniversitelere Karate mecburi ek ders olarak konulmuştu,Üniversite yıılarımda Tsuyama sensei hocalığımı yaptı, sabah 6 da antrenman başlardı,ilk olarak koşardık,karlı buzlu yollarda çıplak ayakla koşardık, hiç unutmam buz gibi akan şelalenin altında yüzlerce tsuki sallardık, ama zinde kalırdık,daha sonra ders yapardık, öğlen yine karate antrenmanı ve akşamda Honbu dojoda Nakayama ile karate çalışırdık, ayağımızda doğru dürüst ayakkabı yoktu, o bakımdan Afrika’ya seminer vermeye gittiğimde ücret almıyorum,hatta cebimden harcıyorum.’’

Yemek bitiminde Shihan Ochi,Sensei Sönmez ve ben Saarbrücken şehir çarşında Noel standlarını biraz gezdik, yatma saatimiz gelmişti, ertesi günü bizi spesyal karate semineri bekliyordu.Kendisini hoteline bıraktık.

Ertesi sabah kaldığı otelden Ochi sensei yi aldık,Ahmet sensei arabayı kullandı,bende Ochi sensei ile arka koltuğa geçtik, hepimiz ciddiyiz,karate seminerine adapte olduk..

Seminerin yapılacağı salona girdiğimizde büyük bir ilgi olduğunu gördük 500 kadar kursiyer ve seyirciler Shihan Ochi’yi bekliyordu, bu seminerin duyurusu JKA dergilerinde aylar öncesinden takvime alınmış ve duyurusu yapılmıştı.

Seminerin açılışını yapan Shihan Ochi, Ahmet Sönmez’e kültür fizik yaptırmasını söyledi..

Daha sonra 2’şer saatlik 3 kez seminer yapıldı, önce kyu grupları ve DAN grupları olarak ders gördük, temel teknikler,Kihon ve Kata çalışmaları ile adeta pestilimiz çıktı.

Seminer sonrası 1. ve 2. Dan imtihanları kapalı kapılar ardında yapıldı.

Diplomalarını JKA Avrupa teknik direktörü Shihan Ochi’nin elinden alan kursiyerler adeta sevinç çığlıkları atarak birbirlerine sarıldı.

Yılda bir kez Saarbrücken şehrinde yapılan spesyal JKA seminerine iştirak eden kursiyerler tarafından seminer bitiminde Shihan Ochi dakikalarca alkışlandı.

Daha sonra kursiyerler ve hayranları Shihan Ochi ile hatıra resimleri çektirdiler, bazılarıda kuşaklarını ve Karategilerini imzalatmayı ihmal etmediler.

Seminer bitiminde 3 saat lik istirahata için, Ochi hocamızı yine otele bıraktık, daha sonra sözleştiğimiz saatte Otel den Ochi hocamıza alarak, hep beraber 3’lü olarak bir Sirilanka restaurantına gittik, önceden masamız ayrılmıştı,restaurant sahibi daha önce karate çalıştığı için Shihan Ochi hocamızı tanıyordu,bu bakımdan bize özel davrandı, enfes yemekler ve karate muhabbetiyle yorgunluğumuzu attık.

Gecenin geç saatlerinde kendisini kaldığı otele bırakırken hocamız bize dönerek,’’ Çocuklar sakın ertesi günü otele gelerek rahatsız olmayın.’’ dedi ve bize sarılarak vedalaştı.

O gittikten sonra ise hüzünlendik, diğer taraftan da tarihi bir spesyal semineri ile birlikte özel olarak buluşarak başbaşa yemek yiyerek ayrıca derin karate sohbetlerini bir kez daha 74 yaşındaki Shotokan karatenin efsanesi Shihan Hideo OCHİ ile bire bir yaşadık o bakımdan sevinçliyiz.

3 günü bir dünyaca tanınmış bir karate efsanesi ile beraber yaşamak, aynı havayı solumak, karate çalışmak ve karate sohbeti yapmak her karateka’ya nasip olmaz, biz bunları yaşadık, ayrıca belirtelim Ochi hocamızın kısa bir süre önce basenlerine ameliyat ile platin takıldı,doktorları ‘’6 ay karate çalışmayacaksın’’ dediler ama o dinlemedi, ve biz talebelerini yanlız bırakmadı,işte böylesine bir karate üstadı Shihan Ochi karşısında saygıyla eğilerek kendisini selamlıyorum.

Oss Shihan OCHİ !…

NOT: Her yıl geleneksel hale gelen bu spesiyal semineri başarılı bir şekilde adeta Alman disiplini ile organize eden ve şahsımada özel itina göstererek misafir eden Sensei Ahmet Sönmez’e teşekkür ederim.

Ayrıca Shihan Ochi ile ilgili geniş biyoğrafisi ve yaşamını içeren yazı pek yakında DOJOSPOR’da..

Oss

Sadettin ÖZGENÇ

İLK YAYIM TARİHİ: 2014

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu… 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı