Sağlık

Spor sektörü ikinci dalgayı kaldıramaz

Spor fütüristi, yönetim danışmanı ve milli sporcu Hakan Demiray, dünyayı etkisi alan yeni tip koronavirüs salgınının spor sektörüne ciddi maliyetler getirdiğini birçok salonun kapandığını, ikinci bir dalga olursa sektörün bunu kaldıramayacağını iletti. Bu durumda salonlar dijital uygulamalar ile cebe girecek ya da küçük metrekarelerde hap salonlar ortaya çıkacak. Açık havada spor yapanları daha çok göreceğiz.

Dojospor + Pandemi sürecinde insanların evde egzersiz yapmanın önemini daha iyi anladığını ifade eden spor fütüristi, yönetim danışmanı ve milli sporcu Hakan Demiray, bağışıklık sistemini güçlendirmede egzersizin çok önemli olduğunu ancak Türkiye’de düzenli spor yapan insanların Avrupa’ya oranla bir hayli az olduğunu dile getirdi. Pandemi sürecinden sonra bu oranın yükseleceğini öngördüğünü anlatan Demiray, “Evde ve açık havada egzersiz yapan sayısı artacak ancak salonlar eski günlerine çok daha uzun süre kavuşamayacaklar.” dedi.

Türkiye’de egzersiz yapma oranı %2, Avrupa’da %10

“Türkiye’de egzersiz yapma oranımız yüzde 2 civarında. Bu çok düşük bir oran. Avrupa’da bu yüzde 10 civarında. Pandemiyle birlikte bu oran artış gösterdi ancak salonlar kapalı olduğu için resmi bir veri yok elimizde. Ancak bu dönemde şunu gördük ki, hareketsiz yaşamıyoruz. Yeni normale geçişle birlikte herkeste evde kalınan süre boyunca alınan kiloların verilmesi telaşı var. Türkiye’de 7 bine yakın spor salonu var. Bu işletmelerin büyük bir kısmı bakanlık tarafından açıklanan prosedürleri maliyetler sebebiyle yerine getiremedi ve kapalı. Sıkı önlem alıp yatırım yapanlarsa randevulu sistemle çalıştıkları için maliyetlerini karşılayamıyorlar.”

Sektör küçülecek

“Sektör inanılmaz bir hızla dijitalleşiyor. Cep telefonlarına yüklenen uygulama sayılarından trajik bir artış var. Yurtdışında neredeyse her gün yeni bir uygulama çıkıyor. KPMG tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kısıtlamalar kalksa bile insanların %39’u spor salonuna gitmek istemediğini söylüyor. Kısıtlamalar kalktığında yapılacak aktiviteler arasında spor salonuna gitmek %17 ile altıncı sırada yer alıyor. Bunun anlamı randevulu sistemle ve az sayıda sporcu ile çalışacak olan salonların metrekare olarak da küçüleceğidir.”

İki tür spor salonu olacak

Dijitalleşmenin, hem spor salonlarının hem de antrenörlerin gelişimine önemli katkı sağlayacağını da vurgulayan Demiray, şunları aktardı: “Sektör inanılmaz hızda dijitalleşecek. Bu dijitalleşme öncelikle telefon uygulamalarıyla olacak. Spor salonlarına da zamanla teknoloji entegre olacak. Bu süre içinde antrenörler de kendini geliştirecekler. Hepsinin, teknolojiyi kullananlardan daha iyi bilmesi gerekecek. Dijitalleşmek adına yatırım yapan salonlar adeta birer uzay üssüne dönüşürken, bu maliyete katlanamayanlar daha da küçülecek ve hap salonlar oluşacak. Pandemiyle birlikte evden spor yapmaya alışan sporseverler için salonların, sıra dışı hizmetler vermesinin yanı sıra en ince detayına kadar düşünülmüş sağlık ve güvenlik önlemlerini de alması gerekiyor.”

“İnsanlar artık yeni şeyler izlemek istiyor”

Milli sporcu, insanların artık yeni spor dallarına yönelmeye başladığını şu sözlerle anlattı: “Spor ekonomisi çeşitli sebeplerle gerilemeye başladı. Bu nedenle hayatımıza yeni spor dalları ve ligler giriyor. Bazı raporlara göre, 2016 yılındaki tüm spor müsabakalarının kitlesi 4 yıl öncekinden yüzde 15 daha düşük. 4 yıl sonrasının yani bugünün aynı hızla gerilediğini düşünürsek, spor endüstrisinin bir çıkış araması son derece doğal. İnsanlar artık yeni şeyler izlemek istiyor. Birçok spor dalında izleyici artık “farklı bir şey olmayacak ki” diyor. İlgi ve merakın azalması spora yatırım yapan markalara da sponsorluk için farklı arayışlar getirdi.” diye konuştu.

Hakan Demiray Hakkında:

Hakan Demiray, Kickbox Dünya ve Avrupa 3.sü Milli Sporcudur. Brezilya’da gerçekleştirilen 2016 Rio Olimpiyatları’nda görev alan ilk “TG Master Trainer” ünvanını aldı. Olimpiyatlar ve uluslararası spor organizasyonlarında Dünya’nın en iyi sporcularını asiste etti. Amerika’da aldığı Bootcamp eğitimleri sonrasında Türkiye’deki ilk Kurumsal Bootcamp çalışmalarını başlattı. Türkiye’nin sportif yaşam içerikli ilk Sosyal Medya Kanalını kurdu. Ülkemizdeki ilk yerli dijital sağlıklı ve sportif yaşam dergisi FitSharp’ın kurucu ortağı oldu. “TV Spor ve İçerik Danışmanı” olarak 1000’den fazla TV programında danışman, sunucu ve konuşmacı olarak yer aldı. Görev aldığı çeşitli projeler sayesinde 12 ülkede ülkemizi temsil etti. Bugüne kadar sayısız antrenör yetiştirdi, yaptığı projeler ile 60.000’den fazla gencin sportif aktiveye başlamasına yardımcı oldu. Show TV’de yayınlanan Fear Factor isimli yarışmada birincilik kazandı.  Tv8 de Hakan Hocam adlı programla milyonlara ulaştı. 2009 yılında NTV’de yayınlanan 5 kere 5 programının sunuculuğunu ve spor danışmanlığını üstlendi. Hakan Demiray, 35 yıllık profesyonel spor ve kariyer yaşamındaki başarıları, dünya, Avrupa ve Türkiye dereceleri, ülkemizde ilklere imza attığı eğitim-gelişim projeleri ve milyonlara ulaştığı medya kanalları ile edindiği bilgi ve birikimle Türkiye’nin ilk spor fütüristi oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı