taekwondo

İrem Yaman: Haksızlığa uğradım! Hatice Kübra İlgün: Olimpiyatlara hakeden gidecek

 

Taekwondo da ülke kotası alan ve aynı sıklette rakibi olan Hatice Kübra İlgün ile olimpiyat için mücadele eden İrem Yaman, Hatice Kübra İlgün’nün olimpiyata götürüleceğinin açıklanmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Kazandığı başarılara vurgu yapan 24 yaşındaki milli taekwondocu İrem Yaman “Olimpiyatlara katılmak için puan veren son 4 yılın (2016-2019) uluslararası turnuvalarında toplamış olduğum puanlarımla Dünya Taekwondo Federasyonu ranking sıralamasında ilk 3 sıraya girerek ülkem adına olimpiyatlara katılmaya hak elde ettim.

Bu 4 yıllık süre içerisinde 2 kere Grand Prix şampiyonluğu, 2 kere Üniversiade Oyunları şampiyonluğu, 3 kere Avrupa şampiyonluğu, ayrıca ilk Grand Slam şampiyonluğunu, 2 kere dünya şampiyonu ilk kadın sporcu ünvanını kazandım.

İREM YAMAN’IN İSYANI: ADALETSİZLİK VAR, SUSMAYACAĞIM !..

‚‘‘Olimpiyatlarda altın madalyaya en yakın aday olarak kendimi ispatlamış bulunmaktayım.

Ancak aynı siklette 5. olan başka bir sporcuyu benim yerime olimpiyatta yarıştırma kararı alındı.Adaletin şaşmayacağını bu mücadelenin sadece benim değil Türk milletinin mücadelesi olduğunu düşünüyorum. İlk kadın olimpiyat şampiyonluğunu ülkeme kazandırmaya bu kadar yakınken bana yaşatılan bu haksızlığa sessiz kalmayacağım.” şeklinde konuştu.

Milli Taekwondocu, spor hayatı içinde yenilmenin de olduğunu vurgulayarak, “Şampiyonanın hemen akabinde 06-07 Aralık 2019 tarihlerinde Moskova’da yapılan Grand Prix final müsabakasında Hatice Kübra İlgün, beni yenerek ikinci olması neden gösterilerek adeta yenilmem fırsat bilinmiş ve diğer sporcunun olimpiyatlara gitmesinin önü açılmıştır.

4 yıllık süreçte kazandığım puanlar göz ardı edildi. Yıllardır emeklerimle kazandığım puanların bir önemi kalmadı.‘‘dedi

TAEKWONDO FEDERASYONU KARARINI VERDİ VE

HATİCE KÜBRA İLGÜN DEDİ.İREM YAMAN KOTA DIŞI KALDI !.

T.C.Taekwondo Federasyonu yayınladığı basın bülteninde; ‘‘İki milli sporcumuzun 2019 yılı 57 kilo olimpiyat kotası sıralamasını etkileyecek Grand Prix müsabakaları performanslarına baktığımızda; Hatice Kübra İlgün’ün 4’ü Grand Prix olmak üzere katıldığı tüm organizasyonlarda madalya kazandığı görülmektedir. İrem Yaman son 4 Grand Prix’in 2’sine sakatlığı nedeniyle katılmamış, katıldığı 2 Grand Prix’te ise madalya kazanamamıştır. Hatice Kübra İlgün, bu süreçte 4 Grand Prix’te de madalya kazanmıştır.

TEKNİK EKİP DEĞERLENDİRMEYİ YAPTI 

Federasyonumuzca seçme yapılacağı belirtilen 2019 Rusya Grand Prix Finali’nde yapılan müsabakada Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı mağlup etmiş ve turnuva sonunda da gümüş madalya kazanmıştır. İki milli sporcumuzun birbirleriyle yaptıkları müsabakaları incelediğimizde, Hatice Kübra İlgün’ün İrem Yaman’a karşı 2-1 üstünlüğü bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler incelendiğinde 2020 Tokyo Olimpiyatları 57 kilo kategorisinde ülkemizi temsil etmek üzere Hatice Kübra İlgün olarak belirlenmiştir.

Her iki sporcumuz da ülkemizin milli değeri olup, daha büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tamdır. Sporcumuz İrem Yaman’ın ‘Olimpiyatlarda başarı kazanma odaklı’ basın açıklamasını anlayışla karşılamakla birlikte bu sürecin her iki sporcumuzun bilgileri dahilinde yürütüldüğü ve Tokyo 2020’de ülkemizi kimin temsil edeceği hususunun bu doğrultuda belirlendiğini kamuoyuna saygıyla bildiririz.

İLGÜN: BENİM HAKKIMDI

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi kadınlar 57 kiloda temsil edeceğini duyurduğu milli tekvandocu Hatice Kübraİlgün, “Benim hakkımdı, hak eden kazandı.” dedi. İlgün şunları söyledi:

“57 kilo puanlarına bakıldığı zaman otomatik olarak benim sıralamam daha önde ama 62 kilodaki puanlar da 57 kiloya yansıdığı için onun da sıralaması yüksek. Şu anda dünya sıralamasında ben ikinci sıradayım, İrem’in üstündeyim. Biz puan almaya devam ediyoruz. Maçlara gidip derece aldığım sürece puanlarım işleniyor. Kota zaten ülkeye veriliyor, ilk 5’in olimpiyatlara katılma hakkı var. Federasyon, Rusya’daki organizasyonu belirleyici kriter olarak seçti. Çünkü en önemli organizasyon orasıydı. Dünyanın en iyi 16 sporcusu geliyor. Burada da daha iyi dereceyi ben aldığım için olimpiyat hakkımdı. O da zaten bunun farkındaydı.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı